YOUTUBE’DAN ŞAMPİYONLAR LİGİ’NE: DUA LIPA

Müzik dünyasının içerisinde 6 seneden fazladır bulunmasına rağmen henüz 22 yaşında olan Dua Lipa, kendisini tanımayan kesimlere de Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen Real Madrid – Liverpool mücadelesine sahne olan 2018 Şampiyonlar Ligi finali öncesi yaptığı harika şovla kendisini tanıttı. Özellikle geçtiğimiz yıl aynı şovu Black Eyed Peas grubunun yaptığını düşünürsek, bu olayın Dua Lipa açısından nerelere geldiğinin göstergesi olabilir.

Keşfedilmesi ve İlk Single

Arnavut asıllı İngiliz şarkıcı Dua Lipa, 2012 yılında, henüz 17 yaşındayken yaptığı demo şarkılar ve Youtube üzerinden yayınladığı cover şarkılar ile, Lana Del Rey’in menajerlik takımının dikkatini çekmeyi başaran Dua Lipa, aynı zamanda Bruno Mars’ın da menajeri olan Emilie Hayne ile güç kazanıp, 2015 yılında Warner Music Group ile ilk sözleşmesini imzalamayı başardı.

2015 yılının Ekim ayında çıkardığı ilk single “Be the One” ile, Belçika başta olmak üzere, Avrupa’daki bir çok ülkede müzik listelerini sallamayı başardı. Avustralya ve Yeni Zellanda’da da müthiş ses getiren Dua Lipa, İngiltere’de ise kendisini 2016 “Sound of …” ödüllerinde umut vaat eden yetenekler arasında buldu. Lipa burada ödül alamasa da iki yıl içerisinde ödül alanlar ve aday gösterilen diğer adaylardan kat kat daha tanınır bir isim olacaktı.

İlk Solo Albüm ve Ödüllerin Başlangıcı

2 Haziran 2017’de kendi adını taşıyan ilk solo albümünü yayınlayan Dua Lipa, albümün altıncı şarkısı “New Rules” ile adeta İngiltere müzik piyasasını sarstı ve 2015 yılında Adele’in “Hello” şarkısından sonra ilk defa solo kadın sanatçı olarak, Birleşik Krallık listelerinde bir numaraya yerleşti. “New Rules” ve “Be the One” şarkılarının yanı sıra, “Bridge Over Truoubled Water” ve “No Lie” ile de Birleşik Krallık listelerinde ilk onda yer almayı başardı. Dua Lipa ayrıca, 2017 yılında Birleşik Krallık içerisinde, Spotify ile en çok dinlenen kadın sanatçı olduğu da açıklandı.

2018 Brit Müzik Ödüllerinde, En İyi Kadın Solo Sanatçı, En İyi Çıkış Yapan Sanatçı, En İyi Albüm, En İyi Single ve En İyi Klip olmak üzere beş dalda aday gösterilerek, Brit ödüllerinde en çok dalda aday gösterilen kadın sanatçı ünvanını da eline geçirmiş oldu. 21 Şubat tarihinde yapılan ödül törenini iki ödülle kapatan Dua Lipa, ikinci solo albümünün hazırlıklarına başladığını da açıkladı. 6 Nisan’da Calvin Harris ile yaptııkları “One Kiss” adlı şarkı yine Birleşik Krallık listelerine bir numaradan giriş yaptı. Şampiyonlar Ligi finalinde yaptığı gösteri ile zirveye ulaşan Dua Lipa’nın çıkaracağı ikinci solo albümün de listeleri sarsmasına kesin gözüyle bakılıyor.