BİR COUNTRY EFSANESİ: JOHN PRINE (1946 – 2020)

Amerikan Country müziğinin dev çınarlarından biri olan John Prine, 19 Mart günü korona virüsü şüphesiyle kaldrırıldığı hastenede, 7 Nisan günü hayatını kaybetti. 10 Ekim 1946 yılında Illinois’de dünyaya gelen Prine, 1992 ve 2006 yıllarında kazandığı “En İyi Çağdaş Folk Albümü” yanı sıra, bu sene de “Yaşam Boyu Başarı” ödülülerini alarak toplamda 3 Grammy kazanmıştır. Bizler de Zeplin ailesi olarak John Prine’ın yaşamındaki kesitleri sizler için derledik.

Çocukluğu Ve Keşfedilmesi

Prine, 14 yaşında ilk kez gitarla tanışmış ve gerçekten sıkı bir çalışmayla tekniklerini iyi öğrenmiştir. Ordu içi Almanya’da görev aldıktan sonra bir süreliğine postacılık yapmış, bu yüzden şarkı söylemek sözler yazmak bir süreliğine hobiden öteye gidememiştir. 1960’ların sonunda ise başka bir müzisyenle “Kim daha iyi çalıyor?” iddiasına girdikten sonra kendini bir anda Chicago sahnelerinde bulur.

Steve Goodman, Michael Peter Smith, Bonnie Koloc, ve Jim Post gibi isimlerle sahne alan Prine, bir kaç yıl içinde ünlü şarkıcı ve söz yazarı Kris Kristofferson tarafından “Bir sonraki Bob Dylan” olarak lanse edilerek keşfedilir ve 1971 yılında kendi ismini taşıyan ilk albümle piyasaya atılır.

Oh Boy, Ödüller ve Cash

1972 yılında ilk defa “En iyi Yeni Sanatçı” ödülüne aday gösterilen John Prine, 2 plak şirketiyle çıkarıdığı 7 albümden sonra, 1984 yılında kendi plak şirketi olan Oh Boy’u  kurmaya karar verir. Aldığı Grammy ödülleri dışında, Amerikan Müzik Ödülleri ve Bağımsız Sanatçılar Topluluğu Ödülleri gibi bir çok ödülün de sahibi olmuştur.

2005 yılında, Amerika Kongre Kütüphanesi’nde sahne alan ilk Şarkıcı ve söz yazarı olma onurunu, şair Laureate Ted Kooser ile birlikte yaşamıştır. Johnny Cash otobiyografisi olan Cash adlı kitapta, kendisini en çok etkileyen isimlerin;  Rodney Crowell, John Prine, Guy Clark ve Steve Goodman oldukalrını ve bu isimleri “Büyük Dört” olarak çağırmıştır.

Hastalıklar Ve Özel Hayatı

1998 yılında, boynunda çıkan kötü huylu bir kanser yüzünden önce radyoterapi görür ve ardından ameliyat olur. Bu ameliyat dilindeki bazı sinirlere zarar verir ve 1 yıl kadar konuşma eğitimi alır. Ayrıca bu ameliyattan sonra sesinde de ciddi bir değişim yaşanmıştır. 2013 yılında ise sol akciğerinde yine kanser teşhis edilmiş ve başarılı bir operasyonla temizlenmiştir.

İlk olarak 1966 yılında, lise aşkı Ann Carole ile evlenen Prine’ın bu evliliği 4 yıl sürmüştür. 1984 yılında, basçı Rachel Peer ile yeniden 4 sene sürecek bir evliliğe imza atan Prine, 1988 yılında daha sonra menajeri de olacak Fiona Whelan ile tanışır ve evlenir. Üvey oğlu Jody’nin yanı sıra, Fiona ile Tommy ve Jack adında iki oğlu daha olan Prine, 73 yaşında hayatını kaybetmiştir.