BAR FİLMLERİ ve DİZİLERİ – 1

Kimi hüzünlü, kimi neşeli, kimi bol aksiyonlu, kimi de gerilim yüklü. Ama hepsini ortak bir yönü var: Setlerinde ağırlıklı olarak bar olan film ve diziler. Bir çoğumuzun yeniden yeniden izlemek isteyeceği bazılarımızın da ilk defa izlemek isteyeceği bu bir kaç yapımı sizlere hatırlatmak istedik.

Kokteyl (Coctail) : Başrollerinde Tom Cruise ve Elizabeth Shue’nun oynadığı 1988 yapımı filmde, yetenekli barmen Brian Jordan adlı bir kıza aşık olur, fakat araya bir kadın daha girince olaylar karmaşık bir hal almaya başlar.

Bar Kelebeği (Barfly) : Charkles Bukowski’nin senaryosunu yazdığı 1987 yapımı bu filmde başrollerini Mickey Rourke ve Faye Dunaway paylaşıyorlar. Film,  Bukowski’nin romanlarında da kullandığı karakter Henry Chinaski’nin neredeyse barlardan çıkmayan hayatını anlatıyor.

Bar Fedaisi (Road House) : Eski günlerine dönmesi için patronu tarafından işe alınan fedai Dalton’un, işe serserileri bir temiz döverek uzaklaştırmakla başlar fakat sonrasında bir müşterisine aşık olunca işler değişecektir. 1989 yılında çekilen bu yapımda, başrolde Patrick Swayze oynuyor.

Çıtır Kızlar (Coyote Ugly) : Ünlü bir müzisyen olmak isteyen Violet’in bu uğurda çalışmaya başladığı barla aynı adı taşıyan 2000 yılında çekilen bu filmde bolca komedi ve romaniztm hakim.

Bizim Kafe ( Trees Lounge) : Sevgilisini patronuna kaptıran ve işinden kovulan Tommy’nin sonrasında alkolik derecesinde kendiye içkiye verir. Tommy’nin gittiği barın da ismi olan Trees Lounge’ın 1996 yapımı filmin başrolunde aynı zamanda filmin yönetmeni olan Steve Buscemi bulunuyor.

Ateşten Kalbe Akıldan Dumana (Lock, Stock and Two Barrels) : Yönetmenlik koltuğunda Guy Ritchie’nin olduğu bu polisiye filmde, bir kaç arkadaşın para uğruna verdikleri mücadeleyi anlatıyor.

Yeşil Sokak Holiganları (Green Street Holigans) : West Ham United ve Milwall kulüplerinin holiganları arasında geçen bu filmde, üniversiteden atılan Matt’in bu West Ham holiganlarına katılıp tüm öfkesini bu yolla dışa vurmaya başlar. Kadın yönetmen Lexi Alexander’in yönettiği 2005 filmi bu yapımda başrolde Elijah Wood  bulunuyor.

Belgica: Farklı hayatları olan iki kardeşin en büyük hayalleri, müdavimlerle dolu bir bar açıp hayatlarına enerji katmaktır. Komedi ve dramın bir araya geldiği bu Belçika yapımı film 2016 yılında çekildi.

Duvara Karşı : Fatih Akın’ın 2004 yapımı efsane filminde, Birol Ünel ve Sibel Kekilli başrolleri paylaşıyorlar. Alkol ve uyuşturucunun pençesine düşmüş Cahit’in arabasını bilerek duvara vurmasının ardından psikiyatrist Sibel’le tanışması ve ikilinin başından geçen dram dolu öykü anlatılıyor.

Barda : Nejat İşler’in başrolünde oynadığı 2007 yapımı filmin yönetmeni Serdar Akar. Gerilim ve vahşet dolu bu filmde Bir grup genç barda eğlenirken bir kaç alkol ve uyuşturucu bağımlısı adamın onlara yaptıkları işkence anlatılıyor.