FELAKETLER YILI : 2020

Her yıla başladığımız gibi 2020 yılı için de ülkemizde ve tüm dünyadaki insanlar içinde büyük umutlar taşıyordu. Fakat daha yılın ilk günlerinde, Avustralya’daki yangınlarla başlayan felaket zincirinin, neredeyse  tüm yıl ve hatta ötesinde de devam edeceğini kimse tahmin etmiyordu.

Felaketler Yeni Başlamıştı Ki…

Dünyada yaşanan birçok felaket ve kötü olaylardan ülkemiz de nasibini fazlasıyla aldı. Depremler, seller, çığ düşmesi, uçak kazaları, yangınlar içimizi günden güne karartan onlarca olay yaşamışken, tüm dünyayı sarsacak haberler Çin’in Wuhan kentinden geliyordu. Herhalde artık Wuhan ismini bilmeyen kalmamıştır ama yılın henüz başlarında yeni tip korona adlı bir virüsün Covid-19 adında bir hastalığa sebep olduğu söylenmeye başlanmıştı.

Covid-19

Son 20 yılda daha önce dünyada panik yaratan fakat üstesinden, insanlara çok zarar vermeden gelinen; Sars, Mers, Ebola, kuş ve domuz gripleri gibi kısa bir süre içinde halledilir gözüyle bakılıyordu. Fakat böyle olmadığı bir kaç hafta içerisinde anlaşıldı. Bulaşması ve yayılması kolay bu hastalığın, insanlarda çok ağır veya çok hafif hatta semptomsuz atlatıldığı açıklandı. Dolayısıyla dünyada pandemi hali ilan edilince ülkemizde de bir takım önlemler alınmaya başlanmış oldu.

Mart ayıyla birlikte, #Evdekal çağrısıyla başlayan kısıtlamalar ve yeni düzenlemeler sonucu birçok insan hayatlarında değişiklikler yapmak zorunda kaldı. İyiye giden resmi verilerin sonucunda, Haziran ayı ile birlikte kaldırılan kısıtlamalar, Kasım ayıyla birlikte daha yüksek seviyelere çıkınca, sokağa çıkma ve işyeri kısıtlamaları gibi önlemler tekrar alınmak zorunda kalmıştır.

Biraz Daha Sabır…

Bizler de Zeplin ailesi olarak bu önlemleri ilk günden beri çok sıkı bir şekilde almaya devam ediyoruz. Bu hastalığa karşı aşının  geliştiriliyor olması, alınan önlemlerin yavaş yavaş da olsa resmi verilere yansıması ve yeni yılın gelişi ile oluşan umut ile en kısa zamanda, çok daha sağlıklı ve mutlu günlerde sizlerle yeniden bir araya geleceğimize inanıyoruz. Görüşmek üzere…