Türkiye Bisiklet Turu

Bu yıl 53. Kez düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 10-15 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacak. Toplam 1027 km. uzunluğunda 6 etap üzerinden yapılacak turda bu yıl 13 takım mücadele edecek.

  1. Etap // Alanya – Kemer // 177 km
  2. Etap // Kumluca – Fethiye // 206 km
  3. Etap // Fethiye – Marmaris // 129 km
  4. Etap // Marmaris – Selçuk // 205 km
  5. Etap // Selçuk – İzmir // 166 km
  6. Etap // İstanbul – İstanbul // 144 km

 

Toplam mesafe1.027 km

Türkiye Bisiklet Turu 2017

Türkiye Bisiklet Turu ilk defa “World Tour” kategorisne dahil edilmiş olsa da, katılan takımlar ve bisikletçiler açısından biraz hayal kırıklığı yarattığını söyleyebiliriz. Bunun nedenleri arasında siyasi nedenler ve güvenlik kaygıları olarak gözükse de bir başka önemli nedeni de, Türkiye Bisiklet Turu’nun daha önce yarış takviminin başı olan ve büyük turlardan önce Nisan-Mayıs aylarında yapılırken, özellikle 16 Nisan referandumu dolayısıyla Ekim ayına çekilmesi yani takvimin sondan bir önceki yarışı olarak koşulması haliyle ilgiyi de biraz da olsa azaltmış gözüküyor.

Katılan takımlar:

Astana Pro Team
Bora-Hansgrohe
Trek-Segafredo
UAE Team Emirates
Androni Giocattoli
Bardiani CSF
Caja Rural-Seguros RGA
CCC Sprandi Polkowice
Gazprom – Rusvelo
Soul Brasil Pro Cycling Team
WB Veranclassic Aqua Protect
Wilier Triestina
Türk Milli Takımı

Sadece 4 dünya turu takımı olmasından çok, asıl bu takımlarda Turkuvaz Forma için yarışacak bisikletçilerin profillerinin düşük olması her ne kadar insanın hevesini kaçırsa da, Türkiye Bisiklet Turu daha önce Andrei Greipel, Marcel Kittel, Romain Bardet ve Adam Yates gibi kendi yıldızlarını da yaratmasını bilmiştir ve bu yüzden heyecanımızın yine üst seviyelerde olacağından şüphemiz olmayacaktır.

Bu yıl Turkuvaz Forma’ya aday yüksek profilli bisikletçiler arasında Sam Bennet, Andrey Zeits, Jarlison Pantano, Boy Van Poppel, Darwin Atapuma, David Arroyo ve Diego Ulussi en dikkat çeken isimler olsa da bizim gözümüz asıl olarak önümüzdeki sezondan itibaren ilk defa Pro-Continental bir takımda forma giyecek olan Ahmet Örken ve Türk Milli Takımı’nda olacak. Yaklaşık 25 yaş ortalamasıyla Türk Milli Takımı bu turda, Ahmet Örken dışında da gelecek için parlayan bir yıldız çıkarmak için çabalayacaktır. 2018 İtalya Bisiklet Turu’nda yarışmasına kesin gözüyle bakılan genç sporcumuz Ahmet Örken bu sezon Torku formasıyla gerçekten de harika işler çıkardı ve hem artık başka seviyede olması hem de ev sahibi konumunda olduğu için, biraz da Türk Milli Takımı bisikletçilerinin yardımıyla bu yılki turu Turkuvaz Forma’ya yakın, üst sıralarda bitireceğinden şüphe duymuyoruz.

Ahmet Örken geçtiğimiz aylarda Çin’de kazandığı yarış sonrası sosyal medyada fotoğrafına yapılan bir yorum ve kendisnin bu yoruma yanıtı ile gündem olmuştu.

Bisiklet neden önemli ?

Bisiklet sporunun önemi sadece günlük hayatta da hepimizin kolaylıkla yapabileceği bir spor dalı olmasının yanında, özellikle yol bisikleti yapan sporcuların ne kadar çok çalıştıkları, özel yaşamlarından, ailelerinden nasıl feragat ettiğini düşünecek olursak sadece bu sporculara saygı duyulduğu için bile bisiklet sporuna bağlanılabilir. Yaklaşık 20 yıl boyunca her yıl 9 ayınızı, ki bu üst üste 9 aydan ve arada evlere dönülmeyen bir zaman diliminden bahsediyoruz, kamplarda ve yarışlarda geçirmek bisikletçilerin sadece sevdikleri insanlara ne kadar özlem çekilebileciğinin göstergesi olabilir. Fakat bu sporcuların hep bir ağızdan paylaştıkları tek bir cümle var; “Acı çekmeyi seviyoruz!”. Normal insanların elindeki bisikleti yürüyerek çıkaramayacağı yokuşları, bisikletçileri tarif edilemez bir acı içerisinde ama bir o kadar da azimle adeta “sürünerek” çıkarken izlemek belki de bisiklet sporunun en görkemli sahnelerini oluşturuyor. Diyebilirler ki, “E canım, parasını alıyor profesyonel bu adamlar”, evet haklılar, paralarını alıyorlar, fakat bisikletçilerin bunca fedakarlık ve acıya denk gelen paralar maalesef kazanamadıkları bir gerçek. Chris Froome, Peter Sagan, Nairo Quintana gibi güçlü isimler dışında yıllık bir kaç milyon Euro diye ifade edilebilecek ücretleri çok az bisikletçinin alabildiğini söyeleyebiliriz.

Bu sporun bir diğer önemi de, yapıldığı ülkelerin, şehirlerin ve hatta etapların geçtiği köylerin müthiş reklamlarının yapılmasıdır. Sadece doğal güzellikler değil, tarih, kültür, yemek kısacası, o yerlerde yaşanmış bir çok hikaye ve tarifin bilinmesine yol açılıyor. Bu yüzden bisiklet sporuna ne kadar ilgi gösterilirse bahsedilen katma değerleri de o kadar büyük olacaktır.

Türkiye Bisiklet Turu lider formaları ve son kazanan isimler:

Turkuvaz Forma: Genel klasman lideri bisikletçinin taşıdığı forma.

2016      Portekiz José Gonçalves (POR)   Caja Rural–Seguros RGA

Beyaz Forma: Türkiye’nin güzellikleri forması. (Tarihi ve doğal zenginliklerin tanıtıldığı kapılardan toplanan puanların lider bisikletçisinin taşıdğı forma)

2016      İspanya   Lluís Mas (ESP)     Caja Rural–Seguros RGA

Kırmızı Forma: Dağların kralı forması. (Tırmanış kapılarından toplanan puanların lider bisikletçisinin taşıdığı forma)

2016      Polonya Przemysław Niemiec (POL)        Lampre–Merida

Yeşil Forma: En iyi sprinter forması. (Sprint kapılarından toplanan puanların lider bisikletçisinin taşıdığı forma)

2016      İtalya     Manuel Belletti (ITA)      Southeast–Venezuela

Türkiye Bisiklet Turu Resmi Sitesi: http://www.tourofturkey.org.tr/

Türkiye Bisiklet Turu’nu izlemenin en keyifli yolu…

Türkiye Bisiklet Turu’nu TRT ve Eurosport ekranlarından izleyebilirsiniz. Ayrıca turnuva boyunca tüm Zeplin Pub’larda televizyonlarımızdan naklen yayınlıyor olacağız. Bu heyecana sizler de Zeplin Pub’larda ortak olabilirsiniz. Cadde, Moda, Alaçatı ve Bebek şubelerimizde görüşmek üzere.