TRAJEDİNİN ARDINDAN BİR KEZ DAHA: STONE TEMPLE PILOTS

Artık iki değerli vokalistlerini trajik bir şekilde kaybettikten sonra müzik piyasasından çekilmeleri beklenen Stone Temple Pilots, 16 Mart 2018 tarihinde yayınladıkları, grubun adını taşıyan yedinci stüdyo albümleri “Stone Temple Pilots” ile tekrar karşımıza çıktılar.

Weiland ve Chester Sonrası Vokal

2015 yılında önce grubun efsanevi vokalisti Scott Weiland’ın ve daha sonra Weiland yerine gruba dahil olan Linkin Park vokalisti Chester Bennington’ın da 2017 yılında trajik şekillerde hayata veda etmelerinin ardından, bu görevi kimin üstleneceği merak konusuydu. Grubun gitarist ve bas gitaristleri DeLeo kardeşler ve davulcu Eric Kretz, ilginç bir karara imza atarak Amerika Birleşik Devletlerinde yayımlanan “X Factor” adlı yarışmada finalde çok az bir oy farkıyla kaybeden Jeff Gutt’ın Stone Temple Pilots grubunun yeni vokalisti olduğunu açıkladılar.

Albümde Öne Çıkan Şarkılar

Grubun, bir albümde 14 şarkıyla en çok şarkı barındıran sayıya ulaştığı 7. Stüdyo albümleri Stone Temple Piltos, Jeff Gutt’ın adeta Scott Weiland’ın rahatsız edici vokallerini hatırlatan “Middle of Nowhere” isimli şarkıyla başlıyor. “Meadow” single olarak piyasaya sürülen ilk şarkıydı ve “Just Little Lie” isimli şarkıyla birlikte, grubun artık klasikleşmiş grunge tarzından tarafından daha çok indie rock tarzına doğru, kendi yeni alanlarına kaydığının en büyük işareti olarak gözüküyor.

“Throughout She’d be Mine” şarkıları ise, enerji yüklü albümde hızın azaldığı ilk şarkı olarak karşımıza çıkıyor. İnsanı duygulandıran tatlı ve narin bir Dean DeLeo solosuyla biten şarkı sırf bu yüzden, dikkat çeken şarkılar arasına girmiş gibi gözüküyor. Diğer bir balad olan dört buçuk dakikalik “The Art of Letting Go” ise, dinleyiciye kendisi için özel olan birini bırakıverdiği hissiyatını yaşatıyor. Muhtemelen bu şarkı iki efsanevi Vokalistleri Scott Weiland ve Chester Bennington anısına yazılmış gibi duruyor.

Genel Görünüm Olarak…

DeLeo kardeşler ve Eric Kretz grubun geleneklerine dahil olarak, Jeff Gutt’ı alarak, güçlü vokalist serisini sürdürmüş gözüküyorlar. Ayrıca güçlü vokalle birlikte, kendileri de daha özgür olarak enstrürmanlarını da ön plana çıkardıkları için güzel bir karışım ortaya çıkmış gibi gözüküyor.

Sekiz yıl önce çıkardıkları albümün ismi de yine “Stone Temple Pilots” olmasına rağmen sonunun trajedi ile bittiğini düşünen grup elemanları, bu sefer yeni bir başlangıç düşünmüş olduklarını ifade ederek yine aynı ismi albüme vermeyi tercih ettiklerini gösteriyorlar.