ŞÖLEN BAŞLIYOR: 38. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ

İlki 1982 yılında, İstanbul Festivali kapsamında düzenlenen İstanbul Film Festivali, 5 Nisan Cuma gününden itibaren 38. Kez sinemaseverlerle buluşacak. 16 Nisan günü sona erecek 38. İstanbul Film Festivali dünya sinemasının en yeni örnekleri, usta yönetmenlerin son filmleri, yeni keşifler ve kült yapıtların aralarında bulunduğu 175 uzun metrajlı ve 11 kısa filmden oluşan zengin programıyla festival takipçileriyle buluşuyor. İKSV tarafından düzenlenen festival kapsamında 12 gün boyunca, 19 bölümde 45 ülkeden 187 yönetmenin toplam 186 filmi gösterilecek.

Açılış Ve Çeşitli Organizasyonlar

İstanbul Film Festivali, “Fransız tiyatrosunun prensi” lakaplı genç deha, dramaturg, oyuncu ve oyun yazarı Alexis Michalik’in son filmi Edmond ile başlayacak. Birçok kez Molière ödülüne layık görülen Alexis Michalik, aynı adlı gişe rekortmeni oyununun sinema uyarlamasını da üstlenerek, filmin senaryosunu yazdı ve yönetmenliğini yaptı   

Festivalde gösterimlerin yanı sıra konuk yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleştirilecek sohbetler, atölyeler, konserler ve özel etkinlikler de yer alacak.

Galada Ödüller Dağıtıldı

İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Ödülleri kapsamında, “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” usta yönetmen Şerif Gören’e takdim edildi. “Sinema Onur Ödülleri”nin oyuncu ve yapımcı Göksel Arsoy ile oyuncu Selda Alkor’a verildiği festivalde, “Sinema Emek Ödülü”nü ise akademisyen Jak Şalom aldı.

Nerede Ne Zaman İzlenir?

İstanbul Film Festivali’nde filmler bu yıl, Beyoğlu’nda Atlas Sineması, Beyoğlu Sineması, Pera Müzesi Oditoryumu, Nişantaşı’nda Cinemaximum City’s (Salon 7, Salon 3), Gayrettepe’de Cinemaximum Zorlu (Salon 8) ve Kadıköy’de Rexx Sineması ve Kadıköy Sineması olmak üzere 8 salonda gösterilecek.

Festival gösterimleri 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30 seanslarında izleyicilerle buluşacak.

Ve Buluşma Noktası!

Bizler de Zeplin ailesi olarak biletini gösteren ve Lale Kart sahibi sinemaseverlere Zeplinlerimizde “% 10 indirim” uygulayacağız. Sinema dolu sohbetlerinizi keyifli bir ortamda yapmak isterseniz sizleri misafir etmekten zevk duyacağız.