SNOOKER BİRLEŞİK KRALLIK ŞAMPİYONASI 2017

Dünyanın en prestijli ikinci snooker turnuvası olan Birleşik Krallık Şampiyonası, 28 Kasım – 10 Aralık 2017 tarihleri arasında İngiltere’nin York şehrindeki Barbican Center’da düzenlenecek. Dünya Şampiyonası ve Masters turnuvalarıyla birlikte “Triple Crown” olarak adlandırılan Birleşik Krallık Şampiyonası’ı kazanan sporcu 170.000 Pound , ikinci gelen sporcu ise 75.000 Pound ile ödüllendirilecekler.

Snooker Birleşlik Krallık Şampiyonası 2017’nin Favorileri

BU yıl 40. kez düzenlenecek şampiyonayı geçtiğimiz yıl finalde Ronnie O’Sullivan’ı 10-7 mağlup eden Mark Selby kazanma başarısını göstermişti. Daha önce oynadığı altı finalden beşini kazanan ve beş kez de Dünya Şampiyonluğu bulunan “Rocket” Ronnie O’Sullivan bu sezon, İngiltere Açık ve Shangai Masters turnuvalarında şampiyonluğa uzanırken, Birleşik Krallık Şampiyonası’na da favorilerin en başında olarak katılacak. Yine geçtiğimiz yılın şampiyonu “Jester” Mark Selby de, en az Ronnie O’Sullivan kadar favori olarak gösteriliyor. En kötü skorlardan bile kusursuz mental gücü sayesinde inanılmaz geri dönüşlere imza atabilen Mark Selby, bu turnuvada daha önce üç kez final oynadı ve bunların ikisini kazanma başarısı gösterdi. Şampiyonada üst turlara çıkması beklenen isimler arasında, eski şampiyonlarda Judd Trump, John Higgins, Ding Junhui, Neil Robertson ve Shaun Murphy bulunuyor.

Toplam 128 sporcunun mücadele edeceği Birleşik Krallık Şampiyonası’nda, final mücadelesine kadar maçlar en iyi 11 frame kazanma, bir başka deyişle 6 frame kazanan sporcunun üst tura yükselmesi üzerinden yapılacak. Final mücadelesi ise, en iyi 19 frame kazanma, yani 10 frame kazanan sporcunun şampiyon olarak tamamlayacağı format üzerinden oynanacak.

Snooker Birleşik Krallık Şampiyonası’nın Eski Şampiyonları

Kuşkusuz ki Ronnie O’Sullivan bu yıl turnuvayı kazanıp toplam 6. Zaferine ulaşmak isteyecektir ve dolayısıyla bu turnuvayı daha önce yine 6 kez kazanan efsane sporcu Steve Davis ile şampiyona sayısını eşitlemek isteyecektir. Daha önce turnuvayı ikiden fazla kere kazanan sporcular ve şampiyonluk sayıları:

Steve Davis /İngiltere: 6

Stephen Hendry/İskoçya: 5

Ronnie O’Sullivan /İngiltere: 5

John Higgins/İskoçya: 3

Mark Williams/Galler: 2

Doug Mountjoy/Galler: 2

Mark Selby/İngiltere: 2

Ding Junhui/Çin: 2

Neil Robertson/Avustralya: 2

Birleşik Krallık Snooker Şampiyonasını izlemenin en keyifli yolu…

2 Aralık Cumartesi gününden itibaren Eurosport ve Eurosport 2 ekranlarına taşınacak bu müthiş turnuvayı, canlı ve banttan yayınlarla gün boyu Zeplin Pub’larda yayınlıyor olacağız. Bu heyecana sizler de Zeplin Pub’larda ortak olabilirsiniz. CaddeModaAlaçatı ve Bebek şubelerimizde görüşmek üzere.