SNOOKER 2019 DÜNYA ŞAMPİYONASI

2019 Snooker Dünya Şampiyonası 20 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında, her zaman olduğu gibi İngiltere’nin Sheffield kentindeki Crucible Tiyatrosunda düzenlenecek. Sezonun son sıralama turnuvasını, geçtiğimiz yıl finalde İngiliz rakibi Barry Hawkins’i 17-15’lik skorla geçen Galli oyuncu Mark Willimas kazanmıştı.

Turnuvanın Favorileri

Ronnie O’Sullivan

2013 yılından beri bu turnuvayı kazanamayan Ronnie O’Sullivan, hem her yıl olduğu gibi turnuvanın doğal favorisi olmasının yanı sıra bu sezon, Birleşik Krallık, Şampiyonlar Şampiyonası gibi 4 önemli turnuvayı kazanıp Masters finalinde Judd Trump’a karşı koyamamıştı. Belki son yılların en konsantre ve formda “Roket”i, her anlamda şampiyonluğa en yakın isim olarak göze çarpıyor.

Judd Trump

Masters turnuvasındaki inanılmaz oyununu, Dünya Grand Prix turnuvasında da sürdüren Judd Trump, bu formuyla belki de ilk defa Dünya Şampiyonasını kazanmaya bu kadar yakın gözüküyor. Kariyerinin en olgun dönemindeki İngiliz oyuncu, bahis sitelerinin de Roket’den sonraki favorisi olarak gösteriliyor.

Ve Diğerleri

Önce Galler ve sonrasında da Nisan ayının ilk haftası Çin Açık Turnuvasını kazanan Avustralyalı oyuncu Neil Robertson, konsol oyunları bağımlılığından kurtulmasının ardından çıkışa geçmesi herkes tarafından takdir toplamış durumda. Uzun bir aradan sonra Dünya 1 numarasını kaptıran Mark Selby, Eylül ayından beri final yüzü görememiş olsa da, “Jester”ın çelik gibi sinirlerinin her an kendisini finale taşımasını düşünmek hiç de yabancı bir fikir olmayacaktır.

Geçtiğimiz yılın şampiyonu Mark Williams uzun süren bir rehavete kapılmış olsa da bu turnuvaların adamı olduğunu hep kanıtlamış bir oyuncu olarak karşımıza çıkacak. German Masters şampiyonu Kyren Wilson, İskoçya Açık galibi Mark Allen, eski şampiyonlar John Higgins ve Shaun Murphy, artık “genç olmayan” yetenek Ding Jun-Hui ve Jack Lisowski de sürpriz yapıp final görebilecek oyuncular arasında yer alıyorlar.

Turnuvanın Formatı ve Para Ödülleri

Dünya sıralamasında ilk 16’da bulunan oyuncuların direk katıldığı Dünya Şampiyonasına, sıralamada geri kalan 128 isim ise ön eleme oynayarak toplam 32 oyuncunun yer aldığı ilk tur mücadelelerine katılmaya hak kazanıyorlar. İlk tur 19, ikinci tur ve çeyrek finaller 25, yarı finaller 33 ve final 35 frame üzerinden oynanan Dünya Şampiyonasının ödülleri de geçen seneki turnuvaya göre artarken, kazanan sporcu 500 bin Pound, finalist ise 200 bin Pound ödülün sahibi olacaklar. Toplamda 2 milyon Pound’un üzerinde  ödülün dağıtılacağı turnuvada, bir frame içinde yapılabilecek maksimum sayı olan 147’ye ulaşan sporcuya ise 10.000 Pound ödül verilecek.

Snooker Dünya Şampiyonasını izlemenin en keyifli yolu…

20 Nisan Cumartesi gününden itibaren Eurosport ve Eurosport 2 ekranlarına taşınacak bu müthiş turnuvayı, canlı ve banttan yayınlarla gün boyu Zeplin Pub’larda yayınlıyor olacağız. Bu heyecana sizler de Zeplin Pub’larda ortak olabilirsiniz. Cadde (dev ekran)Moda ve Alaçatı şubelerimizde görüşmek üzere.