SESSİZLİĞİN ÇIĞLIĞI: SİBEL

Adana Film Festivali ile prömiyerini yapan, Locarno Film Festivali’nin ana seçkisinde yer alan Sibel, 22 Şubat günü sinemaarda gösterime girdi. Yönetmen koltuğunda pek çok kısa film projesinde birlikte çalışmış olan Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti otururken, filmin baş rolünde Damla Sönmez “Sibel” karakterini canlandırırken, Erkan Kolçak Köstendil ve Emin Gürsoy da filmde rol alan diğer önemli isimler oldular.

Filmin Konusu

Sibel filminin çekimleri Giresun’un  Kuşköy köyünde çekildi. Tabi hem filmi hem de Kuşköy’ü özel kılan şey ise; köylülerin yıllardır sürdürdükleri kuş dili olması. Bu da filmde anlatılan hikayeyi hem gerçek hem de çok enteresan kılıyor. Sibel (Damla Sönmez), küçüklüğünde yaşadığı bir kaza sonrası konuşma yetisini kaybediyor ve insanlarla köyün geleneği olan kuş dili ile anlaşıyor. Tabi kültür olarak olarak gelişen kuş dilinin zorunluluktan kullanılması, Sibel’in yavaş yavaş toplum içinden dışlanmasına ve içine kapanıp insanlardan uzaklaşmasına ve belki de kendini topluma kanıtlama çabasının işareti olan ormanın derinliklerinde başlayacağı kurt avına neden oluyor.

Sibel İçin Yapılan Eleştiriler

Bir kadının, toplum tarafından her yönüyle baskılanıp, toplumu kendine benzetme çalışmasının adeta sessiz bir çığlığı olan Sibel film, hemen hemen tüm otoritelerden üstün notlar alırken zaten aldığı ödüller de bunun kanıtı oldu. Sibel hakkındaki bazı eleştiriler:

T24 haber sitesi için yazan ünlü eleştirmen Atilla Dorsay: “Filmin bu denli dünyayı dolaşıp ödüller toplamasına şaşmamalı. Mart’tan itibaren Fransa’da dağıtıma çıkacağını da duyurayım. Ve elbette anladınız: Bence mutlaka izleyin. Özellikle siz, hanımlar!..”  (https://t24.com.tr/yazarlar/atilla-dorsay/bir-karadeniz-gelenegi-bir-kadin-guzellemesi-ve-bir-olay-film,21748

Hürriyet’ten Uğur Vardan: “Kendi kaderini kendi tayin eden, dayatılan öğretilere başkaldıran, kişilikli, tutarlı, vicdanlı, hakkaniyetli kadın karakterlere, sağlıklı, dengeli ve çağdaş bir toplum açısından elbette ihtiyacımız var, ‘Sibel’ bu durumu bize sinema yoluyla hatırlatan bir film. Kaçırmayın derim…” (http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ugur-vardan/sessizligin-sesi-41125978)

Milliyet’ten Nil Kural: “Damla Sönmez’in topladığı ödülleri sonuna kadar hak eden adanmış performansı filmin büyük güçlerinden biri. Bir kadının değişimini ve isyanını gösterirken masallardan mitlere çeşitli kaynaklardan ilham alan senaryo ve filmin kurduğu güçlü atmosfer “Sibel”i özel bir yere koyuyor. Özetle “Sibel” hem ele aldığı konu hem de bunu özenle anlatış tarzıyla yılın öne çıkan yerli sinema filmlerinden biri.” (http://www.milliyet.com.tr/islikla-isyan-eden-bir-kadin/nil-kural/cumartesi/yazardetay/23.02.2019/2831462/default.htm)

Sibel’e Hayat Veren Ödül Avcısı Oyuncu: Damla Sönmez

Sibel karakterini adeta içinizde yaşatan 31 yaşındaki başarılı oyuncu daha önce, Ayla, Bornova Bornova, Uzun Hikaye ve Deniz Seviyesi gibi filmlerin yanı sıra, Parçacıklar, Savaş ve Yalnız Batı oyunlarıyla tiyatro sahnesinde de boy göstermiştir. Bornova Bornova filmindeki rolüyle 2009 yılında, 46. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü dahil 3 ödül toplayan Damla Sönmez, Deniz Seviyesi filmi ile 2015 yılında Altın Koza’da En İyi Kadın oyuncusu ödülü yanı sıra Milano Film Festivali’nde de aynı kategoride ödülü almayı başarmıştır. Sibel ile de 3 ödül toplayan sanatçı ayrıca 2014 yılında “Savaş” oyunu ile Yeni Tiyatro Dergisi’nin En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu seçilmiştir.

 

Sibel’in Katıldığı Festivaller ve Topladığı Ödüller

 1. Locarno Film Festivali / FIPRESCI Ödülü – Ekümenik Jüri Ödülü – Genç Jüri Ödülü
 2. Toronto Uluslararası Film Festivali
 3. Uluslararası Adana Film Festivali / En İyi Film Ödülü – En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Damla Sönmez) – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü (Emin Gürsoy)
 4. Ulusal Yarışma / En İyi Senaryo – En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Damla Sönmez)
 5. Busan Uluslararası Film Festivali
 6. Chicago Uluslararası Film Festivali
 7. Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali / Seyirci Ödülü, Eleştirmenler Ödülü
 8. Muret Film Festivali / En İyi Kadın Oyuncu (Damla Sönmez), En İyi Film (Genç Jüri)

Cannes Sinema Buluşmaları / Film Eleştirmenleri Ödülü, Seyirci Ödülü, SCNF Ödülü

 1. Eskişehir Uluslararası Film Festivali / Yılın Performansı Ödülü (Damla Sönmez)
 2. Tokyo FilmEx
 3. Brüksel Akdeniz Filmleri Festivali / Büyük Ödül, Cineuropa Ödülü, Genç Jüri Ödülü

Londra Film Haftası / En İyi Oyuncu Ödülü (Damla Sönmez)

 1. Roma Akdeniz Filmleri Festivali / Üniversite Jürisi Ödülü