RAPSODİ YAŞAMAYA DEVAM EDİYOR: FREDDIE MERCURY

“Olağan Şüpheliler”, “X-Men” serileri , “Uzay Yolu – Nemesis” gibi filmlerin ünlü yönetmeni Bryan Singer’in son projesi; Queen grubu ve efsanevi Freddie Mercury’nin hayatının anlatıldığı, grubun kült şarkısının ismini taşıyan “Bohemian Rhapsody”, geçtiğimiz günlerde vizyona girerek izleyicileriyle buluştu.

Film, bir belgesel niteliği de taşıyor ve Queen grubunun ikonik şarkı sözleri ve devrimsel müziğiyle nasıl yükseldiği ve özellikle Mercury’nin hayatının kontrolden çıkışının yanı sıra, ölümcül hastalığıyla savaşırken grubun “Live Aid” konserinde grupla tekrar bir araya gelerek sahnelediği performansı da müthiş görüntülerle en ince ayrıntısına kadar işliyor. Bizler de bu rock müzik efsanesinin hayatında az bilinen olayları sizler için derledik.

Freddie Mercury Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Gerçek adı “Farrokh Bulsara”olan Mercury  5 Eylül 1946 yılında doğmuştur. Mumbai yakınlarındaki erkek çocuklar için bir yatılı okul olan St. Peter’s’da Freddie adını kullanmaya başlamış ama resmi olarak ismini Queen’in şekillendiği 1970 yılında Freddie Mercury olarak değişitmiştir.

Mercury, o zamanki ismiyle Zanzibar olan Tanzanya’nın Stone Town adlı kentinde doğmuştur. Gençliğinde İngiltere’nin Middlesex şehrine taşınmadan önce, babasının görevi nedeniyle Zanzibar ve Hindistan arasında gidip gelmiştir.

Mercury ve ailesi Parsiydi ve zerdüşt dinine mensuplardı. Uzun yıllar zerdüştlükle ilgilenmese de, Mercury’nin cenazesi zerdüşt bir rahip tarafından yapılmıştır.

Kendisi bariton olduğunu iddia etse de, şarkılarının çoğunu tenor aralığında söylemiştir ve sesi dört oktav genişliğindedir. 2016 yılında bilim insanlarının yaptığı araştırmada, Mercury’nin ses yüksekliğinin normal insanlardan daha çabuk değişebildiğini açıklamışlardır.

Ealing Art Kolejinde grafik bölümünden  mezun olduğu için Mercury, grubun “Kraliçenin Tacı” olarak bilinen amblemini de kendi tasarlamıştır. Taç, grup elemanlarının burçlarını temsil eder; John Deacon ve Roger Taylor için iki aslan, Brian May için yengeç ve Freddie Mercury için başak sembolleri, taç ve tabi ki her şeyi koruyan Phoneix kanatları.

Freddie Mercury,her ne kadar sahnede vahşi ve tuhaflıklarıyla tanınsa da özel hayatında son derece mütevazi, kibar ve içine kapanık biri olduğunu Queen grubu üyesi Roger Taylor bir röportajında dile getirmiştir.

Mercury ve menajeri,ölümünden sadece bir gün önce kendisinin AIDS olduğunu açıklamışlardır. Sonraki yıllarda Mercury’nin çöken görüntüsü ve aniden kesilen konserleri çokça tartışılmıştır. Bir çok insan daha önceden öğrenebilse hastalığın önüne geçilebileceğini iddia edip bu duruma üzülmüşlerdir.

Mercury, son derece kedi düşkünü bir insandı. Aynı anda 10 kediye birden baktığı ve hatta “Mr. Bad Guy” adlı albüm ve şarkısını en sevdiği kedi olan Delilah için yazmıştır.

Ünlü bir müzisyen olmadan çok önceleri, Mercury Heathrow Havaalanında bavul taşıyıcısı olarak çalışmıştır. 5 Eylül 2018 tarihinde Heathrow Havaalanındaki British Airways taşıyıcıları, bir koreografi düzenleyerek eski iş arkadaşları Freddie Mercury’i anmışlardır.