OSCAR ÖDÜLLERİ 2020

Bu yıl 92. kez düzenlenen Akademi Ödülleri Oscarlar Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Geçtiğimiz yıl olduğu gib yıl da sunucusuz başlayan Oscar 2020 ödül törenine, şarkıcı ve oyuncu Janelle Monáe’nin “A Beautiful Day In The Neighborhood” filmine göndermede bulunduğu müzikli performansıyla başladı.

Ödüllere Parazit Damgası

Oscar ödüllerine Güney Kore yapımı Parazit damgasını vurdu. Yılın en çok konuşulan filmlerinden biri olan Parazit, önce En İyi Uluslararası Film ödülünü alırken, filmin yönetmeni Bong Joon-ho ise En İyi Yönetmen Ödülünü aldı. Gecenin sonunda ise, biraz sürpriz bir şekilde En İyi Film Ödülü’nü alarak, ilk kez İngilizce dışında bir dilde çekilen filmin hem en iyi yönetmen, hem en iyi film hem de en iyi uluslararası film dallarında Oscar kazanmayı başardı.

1917, Joker ve Pitt

Yılın en iyi filmi olması beklenen 1917 biraz hayal kırıklığı yaşatsa da, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Görsel Efekt olmak üzere 3 dalda ödül aldı. Beklenildiği gibi Joaquin Phoenix Joker rolüyle En İyi Erkek Oyuncu üdülünü kazanırken, Renee Zellweger Judy rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Daha önce yapımcıları arasında yer aldığı 12 Yıllık Esaret filmiyle Oscar sahibi olan Brad Pitt ise oyuncu olarak ilk ödülünü, Once Upon a Time In Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood’da) filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülünün sahibi oldu. 45 yıl önce annesinin aday gösterildiği fakat sahip olamadığı, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünün sahibi Marriage Story filmindeki rolüyle Laura Dern kazandı.

Kadın Yönetmen Polemiği

Bu yıl da aday olan filmlerin hiç birinin yönetmeninin kadın olmaması Akademi camisanı eleştirilerin hedef noktası olurken, Natalie Portman da bu durumu protesto ederek dikkat çekmek adına bu yıl film çeken ancak Oscar’a aday gösterilmeyen kadın yönetmenlerin isimlerini taşıyan bir ceketle törene geldi. Ünlü oyuncu Mark Ruffalo ise en iyi belgesel ödülünü vermeden önce yaptığı konuşmada, “Dört yapımın yönetmen koltuğunda kadın olduğuna” dikkati çekti.

Oscar 2020’de Diğer Ödül Alan Yapımlar

En iyi animasyon: Toy Story 4

En iyi kısa animasyon: Hair Love

En iyi uyarlama senaryo: Taika Waititi (Jojo Rabbit)

En iyi kısa film (Canlı aksiyon): The Neighbors’ Window

En iyi prodüksiyon tasarımı: Once Upon a Time In Hollywood (Bir Zamanlar Hollywood’da)

En iyi kostüm tasarımı: Küçük Kadınlar (Little Women)

En iyi belgesel: American Factory

En iyi kısa belgesel: Learning to Skateboard in a War Zone If You’re a Girl

En iyi ses kurgusu: Ford vs Ferrari

En iyi kurgu: Ford vs Ferrari

En iyi saç ve makyaj tasarımı: Bombshell

En iyi orijinal film müziği: Joker

En iyi özgün şarkı: Rocketman