O HER ZAMAN “SAYGIYI” HAKETTİ: ARETHA FRANKLIN

Soul müziğinin kraliçesi Aretha Franklin, 16 Ağustos 2018 günü aramızdan ayrıldı ve ilk defa müzik dünyası Aretha’nın doğum gününü, kendisini anarak kutlayacak. İnanılmaz ve güçlü ses genişliğinin yanı sıra, bir anlamda çileli yaşamı, onu sonunda Aretha Franklin yapan şeyler oldu. Bizler de Franklin’in hayatındaki önemli olayları derleyerek “saygımızı” bu yolla göstermek istedik.

Müzikle Birlikte Geçen Çocukluk

Aretha Louise Franklin, 25 Mart 1942 tarihinde Barbara ve Clarence La Vaughn çiftinin kızı olarak Memphis’de doğdu. Babası, siyahlara özgü bir kilisede rahip ve annesi de kilise piyanisti ve şarkıcısıydı. Aretha 5 yaşına gelmeden annesi ve babası ayrılınca, babasıyla birlikte Detroit’e taşındılar. Çocukluğunda hiç bir eğitim almadan tamamen kendi yeteneği ile piyano çalmayı öğrendi. Bu zamanlar babasının vaazları ve kilise şarkılarına da eşlik etmeye başlayan Aretha Franklin, bu yaşlarda babasının kilisesini ziyaret eden Martin Luther King ile tanışma fırsatı bulmuştur. Daha sonraları King’in konuşmalarına da eşlik eden Franklin, King’in cenazesinde de şarkı söylemiştir.

Hızlı ve acılı bir yaşam süren Aretha, daha henüz 12 yaşındayken, 1955 yılında ilk çocuğu olan Clarence’i, sadece iki yıl sonra da Edward adlı ikinci çocuğunu doğurmuştur. 1961 yılında Ted White ile evlendi ama bu evliliği sadece 8 yıl sürdü.

Güçlü Sesi Keşfediliyor

Siyahi Hristiyan inançlarının yansıması olarak yer alan şarkıların bulunduğu “Songs of Faith” adlı ilk albümü henüz 14 yaşındayken 1956 yılında yayınlanmıştır. Babasıyla birlikte katıldığı turlarda, Sam Cooke ve Mahilia Jackson gibi ünlü kilise müzisyenleriyle tanışan Franklin, 1961 yılında Columbia plak firmasıyla anlaşma imzaladı ve 2 şarkısının R&B listelerinde ilk 10 sıraya girdiği “Aretha” albümünü yayınladı. Ne tam R&B, tam pop veya kilise vari sesi olmayan Aretha Franklin, güçlü ve 4 oktava çıkan sesiyle herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştı.

1967 yılında yayınladığı “I Never Loved a Man (The Way I Love You)” isimli şarkı R&B listelerinde 1, Bilboard listelerinde ise 9 numaraya yükselmeyi başardı. Ottis Redding’in “Respect” adlı şarkısını yorumlayan Franklin, bu şarkıyla tüm listelerde 1 numaraya yükseldi ve 1967 yılında, hayatı boyunca kazanacağı 8 Grammy ödülünden ikisinin sahibi oldu.

Düşüş, Hüzün, Çıkış ve Son

1970’lerin başında düşüşe geçen Franklin, plak şirketni değiştirip tekrar eski popülaritesine kavuşan albümler çıkarmayı başardı. Time dergisinin kapağına çıkmayı da başaran Arteha, 1979 yılında babasının bir soygun sırasında vurulmasıyla sarsıldı. 5 yıl komada kalan babasını 1984 yılında kaybetti.

1990’larda da “a Rose is Still a Rose” albümüyle zirveye oturdu. 2006 yılında Super Bowl finali ve Barack Obama’nın başkanlığa oturuşunda sahne alan Aretha Franklin, 16 Ağustos 2018 tarihinde, uzun süredir tedavi gördüğü pankreas kanserine 76 yaşında yenik düşerek aramızdan ayrıldı.