O AVRUPA’NIN EN BÜYÜĞÜ: ZELJKO OBRADOVIC

1980 yılında, henüz 20 yaşındayken doğduğu kentin takımı Borac Cacak ile başlayan aktif basketbol kariyerine, sayısız başarılar sığdırmışken, bu saha liderinin  1991 yılında herkesin ön gördüğü gibi koçluk yapmaya başlaması ve 25 seneden fazla bir sürede Avrupa basketbolunu domine etmesi kimse için sürpriz olmadı.

Partizan ve Yugoslavya Milli Takımı

Oyunculuk kariyerini Gard olarak geçiren Zeljko Obradovic, 4 yıl Borac Cacak foması giydikten sonra altın çağlarını yaşayacağı Partizan takımına transfer olmuş ve oyunculuk kariyerine de bu kulüp ile veda etmiştir. 1987 yılında takımıyla Yugoslavya şampiyonluğu yaşayan Obradovic, ertesi yıl Euroleague’de Final Four yaşadıktan sonra 1989 yılında ise Koraç Kupasını müzesine götürmüştür. 1988 Seul Olimpiyatlarında gümüş ve 1990 FIBA Dünya Şampiyonasında altın madalya kazanan Obra, oyunculuğu sırasında sürekli notlar almasıyla biliniyordu ve henüz Partizan’da oynarken bile genç takımın koçluğunu yapmaya başlamıştı.

Koçluktaki İlk Yılları

Obradovic, koçluk hayatına, oyunculuğu bıraktığı takım Partzian’da başladı ve başlar başlamaz bu takımı Yugoslavya ve Euroleague şampiyonu yaptı. 1993 yılında final serisinde Kızılyıldız’a kaybedilen şampiyonluktan sonra rotasını İspanya’ya çevirdi. Obradovic İspanya’da önce Joventut Badalona ile 1994 yılında Euroleague şampiyonluğu yaşadıktan sonra yolları Real Madrid ile kesişti. 1995 yılında yine Euroleague şampiyonluğunu kazanarak dikkatleri iyice üzerine çekti. Bir yandan da Yugoslavya milli takımını çalıştıran Obra sırasıyla, Olimpiyat ikinciliği, Avrupa Şampiyonluğu ve Düna Şampiyonluğu elde etti. Kısa ve kendisi içi başarısız sayılabilecek Benetton Treviso macerasında ise Saporta Kupası kendisi için ancak teselli olabilirdi.

Ve Efsane Gökyüzüne Yükseliyor

1999 yılında devraldığı Panathinaikos takımını 13 sene çalıştıran Obradovic, bu sırada 8 kez katılacağı Euroleague’de 5 kez kupayı kaldırarak Avrupa Basketbolunun zirvesine tek başına oturacaktır. Ayrıca Ezeli rakipleri Olympiakos, Obradovic döneminde sadece 1 kez Yunanistan şampiyonluğu sevincini yaşayabilecek, Panathinaikos takımı ise 11 kez bu mutluluğu yaşayacaktı.

Kimse İnanamadı Ama Efsane Burada

2013 yılında yeniden yapılanmaya giden Fenerbahçe kulübü, bu yapılanmayı gerçekleştirebilecek tek isim olduğuna inandı ve tabi ki bu isim Zeljko Obradovic’ten başkası değildi. Geldiği sezonda Fenerbahçe’yi şampiyon yapan Obra, iki kez daha bu sevinci yaşayacaktı. Ama asıl başarısı ise, 4 yıl üs üste Final Four’da yer alması ve bu kupayı, bir önceki sezon finalde kaybettiği CSKA Moskova takımına karşı rövanşı alarak, 2017 yılında müzesine götürmesi oldu. Bu sezon da Fenerbahçe’yi final oynatan Obradovic’in henüz buradaki hikayesi bitmemiş ve yeniden Avrupa’nın zirvesine çıkmak için hırsıyla daha çok çalışarak bunu yapabileceğine herkes kesin gözle bakıyor.