NAİM, YOUNG VE MANSON

Naim Süleymanoğlu

80’lerde çocuk olmanın getirdiği en önemli şeylerden biriydi, bir şey kaldırırken saçlarımızı alt dudağımızı büküp yukarı doğru üflemek. Tüm bir jenerasyonun kahramanı halterci “Cep Herkülü” Naim Süleymanoğlu, 18 Kasım günü, bir süredir tedavi gördüğü karaciğer yetmezliği ve buna bağlı nedenler dolayısı ile 50 yaşında aramızdan ayrıldı.

Naim Süleymanoğlu, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en güçlü adamı seçilmesine neden olan, ağırlığının 3 katını kaldıran adam olarak anılması ve 3 Olimpiyat, beşi Türk Milli forması ile olmak üzere 7 dünya ve 2 Avrupa şampiyonluğudur.

1986 yılında, zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da büyük katkılarıyla kendisi Türk vatandaşlığına geçmiştir. O yıl Sydney’de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türk büyükelçiliğine sığınarak iltica etmiştir ve kendisinden sonra Bugaristan ile yıllardır süren soydaş krizi de yavaş yavaş çözüme ulaşmıştır.

30’lu yaşlarının ortasını geçmiş herkesi gerçekleşmesi mucize kaldırışlarıyla etkileyen Naim Süleymanoğlu’nu Türkiye içinse gerçek bir idol ve halk kahramanı olarak anılmaya devam edecektir. 1996 yılında Atlanta’da düzenlenen olimpiyatlarda, ezeli rakibi ve cenazesinde Türk Bayrağına sarılı tabutunu öperken görüntülenen ebedi dostu Yunan halterci Valerios Leonidis ile olan rekabeti de daha uzun yıllar boyunca hafızılaramızda yer edecektir.

Malcolm Young

AC/DC gitaristi ve grubun kurucu üyelerinden Malcolm Young 64 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ünlü gitarist bir süredir demans (bunama) hastalığıyla mücadele ederken ayrıca daha önce akciğer kanserini erken teşhis sayesinde yenmiş ve kalbinde belirlenemeyen bir problem nedeniyle kalp pili takıyordu. Malcolm Young’ın ailesi, gitaristin yatağında huzurlu bir şekilde hayatını kaybettiğini duyurdu.

Doğduğu İskoçya’dan, ailesi ile birlikte 1963 yılının dondurucu soğuğundan kaçmak için yerleştikleri Avustralya’da, 1973 yılında kardeşi efsane Angus Young’la birlikte, daha sonraları 200 milyon albüm satışı yapacakları kurdukları AC/DC grubunu 2014 yılında yine zorunlu olarak bırakan Malcolm Young, bir çok yeni nesil rock gitaristinin ve grubunun da ilham kaynağı olmuştur. Bunlardan biri de Avusturalyalı punk rock grubu Frenzal Rhomb, 2006 yılında çıkardıkları albüm ve bu albümün ilk şarkısına “Forever Malcolm Young” ismini vermişlerdir.

Charles Manson

Dünyada en çok tanınan seri katil Charles Manson 83 yaşında tutulduğu Kaliforniya Eyalet Hapishanesi’nden nakledildiği Bakersfield Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Charles Manson için doğal yollardan bir ölüm gerçekleştiği açıklansa da, Manson ailesi tarikatinin lideri geçtiğimiz Ocak ayında ağır bir mide kanaması geçirmiş ve rahatsızlıkları devam etmiştir.

Bir hayat kadınının çocuğu olan Charles Manson erken yaşlardan itibaren suçla tanışmış, ama kendisini ünlü yapan ve aile tarikatı ile birlikte giriştikleri, 1960’lı yıllarda başlamış ve aralarında ünlü yönetmen Roman Polansky’nin hamile karısı Sharon Tate’in de bulunduğu bir çok seri cinayetler nedeniyle önce idam cezası almış fakat bu ceza daha sonra ömür bayi hapis cezasına çevrilmiştir.

1970 yılında hapishanede tanıştığı ve etkilediği Phil Kaufman isimli prodüktör aralarında Beach Boys grubu elemanlarının da bulunduğu ve şarkıları Charles Manson’a ait Lie: The Love and Terror Cult isimli albümü piyasaya sürmüşlerdir. Albüm satışı pek başarılı olmasa da daha sonraları cinayet davalarıyla ilgilenen kesimin ilgisini çekmeyi başaracaktır. Daha sonraları Guns n’ Roses Spagetthi Incident? albümünde 13. Ve gizli şarkı olarak Look at Your Game Girls şarkısını da cover halinde yayınlamıştır. Charles Manson ayrıca, Kasabian, Spahn Ranch ve Marilyn Manson gibi rock müzik dünyasının önde gelen isimlerini de etkilemeyi başarmıştır.