MARVEL KAHRAMANI BU SEFER SİYAH DÜNYADAN – KARA PANTER

Kara Panter, bu hafta vizyona girmeden ve henüz kendi hakkında pek bir şey bilmememize rağmen şimdiden en iyi Marvel filmi olabileceği sinyallerini veriyor. Yaklaşık 220 milyon dolarlık bütçeyle çekilmiş ve kuşkusuz siyah rengin cümbüşünü bizlere yaşatacak filmde; gelecek Afrikasının canlılığı ve aşırılığa kaçmış karmaşıklığıyla bezenmiş kostümlerle, sanki Amerikalı siyahi caz müzisyeni Sun Ra albüm kapaklarını andırıyor. Neyse ki film bu kadar durağan geçmiyor!.

Ludwing Göransson ve Kendrcik Lamar’ın birlikte yaptıkları film müziği adeta filmin özetini yansıtıyor; ilkel tınılarla bir grup büyük kedinin mırıltılarının kombinasyonu!. Marvel için alışık olmadığımız ve kurnazca bir şekilde Kara Panter, sadece kendi dünyası içinde ortaya çıkan bir film olarak karşımıza çıkıyor. Tony Stark gibi sürekli sırıtan bir başrol bulmak mümkün değil. Marvel evreninde bulunduğumuzu anımsatan en yakın olay ise, Kara Panter’de T’Challa’nın babasının ölümü ki, bu konu 2016 yılında çekilen “Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı” filminden devam niteliği taşıyor.

Wakanda’nın Yeni Kralı: T’Challa

Kaptan Amerika ile birlikte savaştıktan sonra, T’Challa’ya, kendini dünyanın geri kalanından soyutlamış, gizemlerle dolu bir ülke olan Wakanda’nın tahtı, babasının Helmut Zemo tarafından düzenlenen bombalı saldırıda ölmesinden sonra miras kalır. Kara Panter, dahi küçük kız kardeşi Shuri’nin tasarladığı aşılmaz savaş kıyafetini üzerine geçirdiğinde tam bir Marvel kahramanına dönüşüyor. Ölümcül mızrağı ve peruğunu savurarak düşmanlarına ciddi zarar veren Wakanda’nın en iyi savaşçısı Okoye ise, T’Challa’nın en büyük destekçisi olarak karşımıza çıkıyor.

Ve T’Challa’nın Düşmanları

Tehlike ise, kahvaltıda ampul yermişçesine sırıtan Güney Afrikalı korsan Ulysses Klaue tarafından geliyor. Ayrıca T’Challa’nın daha önce hiç bilmediği bir kuzeni olan Erik Killmonger’ın, her ne kadar neden bu kadar nefret dolu olması filmde pek anlatılmasa da, Wakanda tahtında gözü vardır ve bunun için sonuna kadar savaşmak istemektedir.

Filmin Künyesi:

Orjinal Adı: Black Panther

Yönetmen:Ryan Coogler

Oyuncular:Chadwick Boseman,  Michael B. Jordan,  Lupita Nyong’oMartin Freeman,  Danai Gurira

Senaryo:Ryan Coogler,  Joe Robert Cole

Yapımcı:Kevin Feige