MAROON 5 YEDİ KİŞİYLE DÖNDÜ: RED PILL BLUES

Adam Levine’in liderliğindeki Maroon 5 grubu üç yıl aradan sonra yeni albümleri Red Pill Blues ile tekrar müzik piyasasına döndü. Red Pill Blues grubun yaptığı en profesyonel, arı ve modern soft-rock olduğu söyleniyor. Yine de albümün Amerika Birleşik Devletleri’nde 2. Sıradan girse de, Birleşik Krallık listelerine 12. Sıradan girmesi beklentilerin çok da yüksek olmaması gerektiğine bir işaret olduğunu gösteriyor.

Kısaca Red Pill Blues

Adam Levine’in duru sesine arkada daha çok elektronik ve hatta zaman zaman baştan çıkarıcı hip-hop vurgularıyla desteklenen albümün normal versiyonu 10 şarkı ve 42 dakika, ek şarkıların olduğu versiyon ise toplamda bir saatin üzerinde olan 15 şarkıdan oluşuyor. Red Pill Blues albümüne ayrıca farklı şarkılara eşlik eden Kendrick Lamar, SZA, Future, Julia Michales ve A$AP Rocky gibi isimlerin de izlerini de çok rahat bulmak mümkün. Bu yüzden grubun lideri Adam Levine aslında yaptıkları albümü R&B tarzında kabul etmesi de değişik yorumlara neden oluyor. Tabi bir başka konu da, albümün kaydında yirminin üzerinde yapımcının da çalışmış olması.

Albüm Kapağı ve İsmi

Red Pill Blues albümünün ilk dikkat çeken tarafı ise, albüm elemanlarının (ki saysısı beş değil yedi!) Snapchat uygulamasının yüz filtrelerini kullanarak verdikleri kalpli, köpek kulakları ve çiçek tacından oluşan vesikalık pozlarının albümün kapağında yer alması oldu. Albümdeki şarkılarda Adam Levine’ın özellikle, epey çekici bir rock yıldızına dönüştükten sonra kadınlarla olan ilişkilerindeki kimlik karmaşasının anlatıldığı bölümler bulunuyor. Bu referansla yola çıkılarak albümün isminin de bu kimlik karmaşası sırasında hayatında biraz zorlanan Adam Levine’in efsane film “Matrix”i gerçekte yaşadığına dair bir atıfta bulunulduğu söyleniyor.

Son Olarak Maroon 5 Red Pill Blues Kadrosu

3 Kasım günü çıkan albümün “This Love” dan “Moves Like Jagger”a nasıl geldiğini anlaşılmayan Maroon 5 grubunun en iyi, en kötü veya vasat bir albümü mü olduğunu ilerleyen günlerde daha net göreceğimiz kesin.

Adam Levine – Vokal, gitar, şarkı sözü, idari prodüksiyon

Jesse Carmichael – Klavye, ritim gitar, back vokal

Mickey Madden – Bas gitar

James Valentine – Solo gitar, back vokal

Matt Flynn – Elektro davul, perküsyon, back vokal

PJ Morton – Klavye, piyano, back vokal

Sam Farrar – Klavye, bas gitar, back vokal, programlama, prodüksiyon