Kalp Kıran Adam: Tom Petty

1970’lerde Amerikan folk müziği ile günümüzdeki Rock n’ Roll arasında köprü inşa eden en önemli müzisyenlerden biri olan Thomas Earl Petty (Tom Petty), 2 Ekim 2017 günü, kalbinin aniden durması sebebiyle 66 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Elvis ve Beatles

1961 senesinde bir yaz sabahı, evinin önünde boş boş oturup bu hayatta neler yapması gerektiğini sorgularken, kuzeninin bir teklifi ile aynı günün akşamı artık ne yapacağını biliyordu. Kuzeni Sadie kendisine “Kral”ı izlemeyi teklif etmişti ve Tom Petty de yapacak daha iyi bir şey olmadığını düşünerek bu teklifi geri çevirmemişti. Bir çam ağacının altında Elvis Presley’in bir film sahnesini görmüştü ve o gördüğü sahneler Tom Petty’nin kafasındaki ateşin fitilini yakan ve hayatını tümüyle değiştiren ilk anlar olmuştu. Daha sonra ise Beatles’ı bir televizyon şovunda gördüğünde ise “Biliyordum, onların içinde bir yerde benden bir şeyler var ve ben bunu ortaya çıkaracağım” diyecekti.

The Heartbreakers ve Wilburys

1970’lerin ortasına kadar Mudcrutch adlı grupla bir kaç single çıkaran Tom Petty daha sonra bu gruptan iki arkadaşı Mike Campbell ve Benmont Trench ile yanlarına, Ron Blair ve Stan Lynch’i de alarak Tom Petty & The Heartbreakers grubunu oluşturdular. Bu grubun kurulmasıyla birlikte de Tom Petty’nin de yükseliş hikayesi de doğru orantılı olarak başlamış olacaktır. “Breakdown “ isimli şarkılarıyla listelere sonlardan da olsa giriş yapan grubun, daha sonra yaptıkları her single bu listelerde kendine yer bulacaktı. En ilgi çeken şarkıları, daha doğrusu klipleri ise Tom Petty’nin Alice Harikalar Diyarı’nda konsepti ile “Çılgın Şapkacı” rolüne girdiği “Don’t Come Around Here No More” oldu.

1980’lerin sonunda ise, gençliğinde hayran olduğu eski Beatles elemanı George Harrison ve Bob Dylan’ın yanı sıra, Ray Orbison ve Jeff Lynee ile oluşturdukları “Traveling Wilburys” isimli “süper” grubu kurdular. Tabi bu grubun “İkili veya Grupla Yapılmış En İyi Rock Vokal Performansı Ödülü” de olsa bir Grammy alması kaçınılmazdı.

İki yıl süren Wilburys birlikteliğinin ardından üç adet solo albüm çıkaran Tom Petty daha sonra eski grubu Mudcrutch ile, yıllar önceki kadrosunu bozmadan buluşup iki albüme daha imza attı.

 

Son Olarak, Plak Şirketleri ve Dani California Mevzusu

Tom Petty de bir çok ünlü rock yıldızı gibi, özellikle plak şirketleriyle kavga içerisinde bulunmaktan çekinmemiştir. Bu konudaki kesin özgürlük savunucalırının başında gelen Tom Petty, 1979 yılında çalıştığı plak şirketinin bir başka plak şirketine satılması üzerine, yeni plak şirketine geçmeyi reddetmiş ve bu yüzden iflasını açıklamak zorunda kalmıştır.

Red Hot Chili Peppers ise, 2006 yılında çıkardığı “Dani California” isimli şarkının, Tom Petty and The Heartbreakers grubunun 1993 senesinde çıkardığı “Mary Jane’s Last Dance” adlı şarkının akorlarını kullanmakla suçlanmıştır. Tom Petty ise bu duruma çok güldüğünü, zaten grup üyelerinin de şarkıdan esinlendikleri itiraflarda bulunduklarını ve bu yüzden de ısrarlı sorulara ve baskıya rağmen, gruba herhangi bir dava açmayacağını açıklamıştır.