İTALYA BİSİKLET TURU – GIRO 2019

Bu yıl 102. Edisyonu yapılacak İtalya Bisiklet Turu (Giro d’Italia) 11 Mayıs Cumartesi günü Bologna kentinde koşulacak kısa bireysel zamana karşı etabıyla start alacak.

Uzun zamandan beri İtalya dışına çıkmayacak Giro’da bu yıl ayrıca 3 zamana karşı, 8 sprint, 9 da dağ etabı geçilecek olması, favorilerin ne yapabileceğinin kestirilmesi zor bir yarış haline getiriyor.

 

Genel Klasman Favorileri

Geçtiğimiz günlerde yeni sahibinin sponsor olmasıyla ilk defa Ineos adı altında yarışacak eski Sky takımının süper genç yeteneği Egan Bernal’in tura bir hafta kala yaşadığı sakatlıkla sarsıldı. Son şampiyon Chris Froome’un ünvanını takım içerisinde tutmak için yine genç bisikletçiler Tao Gepghagen Hart ve Pavel Sivakov favoriler arasında yer alacaklar.

Özellikle zamana karşı etaplarının bir fazla olması geçen yılın hem İtalya hem Fransa turu ikincisi Tom Dumoulin’ı, eğer ki takım arkadaşlarından yeterli desteği de alırsa ön plana çıkarıyor. Romandy turundaki kusursuz performansıyla ipi göğüsleyen Primoz Roglic ise büyük tur şanssızlığını kırabilecek mi çok merak ediliyor.

Bir başka büyük tur sıkıntısı çeken ve geçtiğimiz yıl pembe mayoyu uzun süre sırtında taşıdıktan sonra, genel klasmanda ilk yirmiye bile giremeyen Simon Yates, geliştirdiği zamana karşı yönüyle bu sene favoriler arasında daha üst sıralarda yer alacak.

İtalya Bisiklet Turunun diğer genel klasman favorileri arasında, eski şampiyon “Messina Köpekbalığı” Vincenzo Nibali, bu sezon rekor sayıda etap kazanan Astana takımı lideri Miguel Angel Lopez, Movistar lideri Mikel Landa, Katusha-Alpecin’den Ilnur Zakarin ve Bora’dan Rafa Majka’yı sayabiliriz.

 

Sprint ve Etap Favorileri

İtalya Bisiklet Turunda bu yıl da Quickstep takımı her zaman olduğu gibi Emiliano Viviani ve Bob Jungels ile sprint etaplarının favorileri olacaklar. Fernando Gaviria, Pascal Ackermann, Nathan Brown gibi isimler sprint finişlerinde öne çıkmaları beklenirken; Thomas de Gendt, Laurens ten Dam, Ben O’Connor, Tanel Kangert, Valerio Conti gibi isimler de kaçış ve tepe etaplarını önde bitirmesi muhtemel bisikletçiler olarak sayılıyorlar.

…Ve Giro’yu Nerede İzlemeli ?

 

Tüm etapların canlı ve banttan yayınlarla Eurosport ekranlarından yayınlanacak İtalya Bisiklet Turu 2019 heyecanına sizler de keyifli bir ortamda ortak olmak isterseniz, sizleri Zeplin Pub’larımızda ağırlamaktan bizler de mutlu olacağız. Cadde, Moda ve Alaçatı şubelerimizde görüşmek üzere.