DÜNYA KUPASI GRUPLARINDA İLK MAÇLARIN ARDINDAN…

Dünya Kupası gruplarında ilk maçlar tamamlandı. Genel olarak, henüz ilk maçlarda takımların kaybedebileceği çok şey olması nedeniyle, oynanan maçlarda vasatın üzerini aşamayan bir kalite gözle görülür bir gerçekti, dolayısıyla gruplardaki ikinci maçlarda kalitenin daha yukarıya çıkacağını beklemek çok da uzak bir ihtimal olarak gözükmüyor.

Açılış Maçı ve İlk Mücadeleler

Turnuvanın açılış maçında, tarihlerinin en kalitesiz takımı olarak damga yiyen ev sahibi Rusya, adeta amatör bir takım kimliğinde neredeyse maçı atak yapamadan tamamlayan Suudi Arabistan karşısında, Golovin’in büyük katkısıyla 5-0 gibi farklı bir skorla geçerek, seyircilerini hem coşturdu hem de umutlandırdı. Aynı grupta Uruguay, Mısır karşısında varlık gösteremezken, Jose Gimenez’in son dakikada kornerden attığı golle turnuvaya 3 puanla başlayan takım oldu. Turnuvanın belki en pozitif futbolunu oynayan takımı Fas ise, yine son dakikada kendi kalelerine attıkları gol ile İran’a 1-0 mağlup oldular.

Süper Yıldızlar Ne Yaptı?

Gruplardaki en önemli maç olarak düşünülen İspanya – Portekiz mücadelesi ise, tam anlamıyla gol düellosu şeklinde geçti. Kuşkusuz ilk maçların yıldızı Ronaldo yaptığı hat-trick ile takımını sırtlarken, maçın skoru da 3-3 olarak belirlendi. Tabi sonrasında gözler Messi’ye çevrildi. Patlama yapması beklenen Arjantinli yıldız, sahada adeta dökülürken, bir de penaltı kaçırıp morallerin alt üst olmasına yol açsa da, sağlam İzlanda karlşısında 1 puana razı oldular. Gözler bu defa Neymar’a dönerken, brezilya Coutinho’nun muhteşem golüyle öne geçmelerine rağmen, İsviçreli Zuber’in kafa golüne engel olamadılar. Neymar da Messi gibi adeta sahada yok olurken Brezilya da ezeli rakibi gibi maçtan 1 puanla ayrılabildi.

Büyük Sürpriz ve Avurpalı Favoriler

Gruplardaki ilk maçlarda en büyük sürprizi ise, son şampiyon Almanya’yı Lozano’nun tek golüyle geçen Meksika yaptı. Panzerler bekleneni veremezken kadroya çağrılmayan Sane, takımdaki ilk akla gelen eksik olarak gözlendi. Fransa da Avustralya karşısında yaratıcılıktan uzak bir görüntü sergilerken son dakilalarda Pogba’nın attığı golle 3 puanı alabildi. İngiltere ise baskılı oynadığı maçta, Tunus karşısında süper yıldızları Harry Kane’nin 2 golüyle 3 puana uzanabildi. Belçika’da ilk yarıda turnuvanın en zayıf takımlarından Panama karşısında zorlansa da, Mertens ve Lukaku’nun iki golüyle ikinci yarıda rakibini 3 golle yenerek 3 puan aldı.

Vikingler, Yugolar ve Diğerleri

Kapalı kutu diye anılan Peru gerçekten göze hoş futbolunu, penaltı da kaçırarak Danimarka karşısında puan alarak süsleyemedi. Diğer Vikingler İsveç ise, Güney Kore karşısında penaltıdan attığı golle 3 puanı aldı. Hırvatistan, Nijerya’yı zorlanmadan 2-0 ile geçerken, Sırbistan da Kosta Rika’yı Kolarov’un füzesiyle 1-0 yendi. Gizli favori Kolombiya ise henüz 3. Dakikada 10 kişi kalınca Japonya karşısında pek varlık gösteremediler ve sahadan 2-1 yenik ayrıldılar. Geçtiğimiz Dünya Kupasında 5 maçta sadece 1 gol atabilen Lewandowski’nin yine varlık gösteremediği maçta Polonya Senegal’e 2-1 yenilerek 2.tur şansını ciddi anlamda zora soktu.