DÖRT YILLIK YALNIZLIK

Nobel ödülü sahibi Kolombiyalı edebiyatçı Gabriel Garcia Marquez 4 yıl önce 17 Nisan günü aramızdan ayrıldı. Son mektubunu “Artık ölebilir miyim?” diye bitiren Marquez hakkında, az bilinen ve ilginç bulguları sizler için derleyip, kendisini anmak istedik.

İşte Gabriel Garcia Marquez’in Hayatındaki İlginç Gerçekler:

– Gabriel Garcia Marquez, büyükbabası ve büyükannesinin yanında büyümüş ve 7 yaşına kadar annesini tanımamıştır. Annesinin 11, babasının da 15 çocuğu vardı.

– Büyükbabasının bir kişiyi silahla öldürmesinin ardından, kızını yani Gabriel Garcia Marquez’in annesini alarak, Aracataca kentine kaçmıştır, dolayısıyla ünlü edebiyatçı bu şehirde dünyaya gelmiştir.

– Büyükannesinin ruhani ve büyükbabasının gerçekçi öğretileri arasında sürekli iç çatışmalarla büyümüştür.

– Gittiği okullarda sürekli burslu öğretim gören çok başarılı bir öğrenci olmuştur. Fakat içinde sürekli okuldan kaçıp bir yazar olma isteği vardı.

– Marquez, yoksulluğunu saklamak için sıklıkla renkli ve cafcaflı tişörtlerinin altına sarı çoraplarını giyerdi.

– Bir yıl kadar para kazanmak için muhabirlik yaparken, Barranquilla kentinde “Gökdelen” isimi bir genelevde yaşıyordu.

– En sevdiği yazarlar, William Faulkner ve Ernest Hemingway ikilisiydi.

– Dante gibi çocukluk aşkıyla evlenmeye karar vermişti. Üzerinde küçük ördeklerin olduğu kıyafetleri içinde, 9 yaşındaki Mercedes ile 17 yıl sonra evlenmiştir.

– 4 ayrı ülkede 7 tane evi vardı.

– Oğullarından bir tanesi, Los Angeles’da, Sopranos, Six Feet Under gibi dizi ve televizyon şov programlarının yapımcısıdır.

– 50 yaşına kadar günde 60 kadar sigara içiyordu ve iki kere yakalandığı kanseri yenmeyi başarmıştı.

– Çalışma masasının başında sürekli sarı bir lale veya gül bulunurdu.

– Son derece batıl inançlara bağlı olan Gabriel Garcia Marquez, hiç bir zaman altından yapılmış bir şey taşımamıştır veya takmamıştır.

– Yazdığı bir çok öykü film olarak çekilse de, “Yüzyıllık Yalnızlık” kitabının çevrilmesine şu sözlerle karşı çıkmıştır: “Filmde başrolü Robert Redford’a vereceklerdi ve bir çoğumuzun Robert Redford’a benzeyen akrabaları yok!”

– İspanya Kralı, Fidel Castro, Bill Clinton ve bir çok ünlü kişinin saygısını kazanıp, bu kişilerle yakın arkadaş olmuştur.

– Kadınları erkeklere tercih ettiğini belirtip, “Kadınların yanında kendimi daha güvende hissediyorum” demiştir.