BRIT ÖDÜLLERİ 2018

Bu yıl 38. kez düzenlenen BRIT Ödülleri, 21 Şubat akşamı Londra’daki O2 arenada düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Oyuncu Jack Whitehall’ın sunduğu BRIT Ödülleri 2018 programında, heykeltıraş Anish Kapoor’un tasarladığı ödül, toplam 13 kategoride dağıtıldı. Seremoninin açılışını, geçtiğimiz sene Manchester Arena’da konseri sırasında bombalı saldırıya maruz kalan ve burada hayatını kaybedenleri anması planlanan Ariana Grande’nin son andaki hastalığı nedeniyle bu görevi, Oasis grubu efsanesi Liam Gallagher “Live Forever” şarkısı ile yaptı.

Kazanan Şarkıcılar

Hip Hop müziğinin ünlü siması Sormzy, yılın en iyi albümü ve yılın en iyi solo şarkıcısı ödüllerini alırken, 14 yaşında Youtube fenomeni olarak müzik hayatına atılan, 22 yaşındaki genç müzisyen Dua Lipa da, yılın en iyi kadın şarkıcısı ve yılın en iyi çıkış yapan şarkıcısı ödüllerini alan isim oldu.

Elektronik müziğin ünlü çizgi film simaları Gorillaz BRIT 2018 Ödüllerinde, en iyi Britinyalı grup ödülüne layık görülürken, geçtiğimiz yıl çıkardıkları “Concrete and Gold” albümleriyle müzik piyasasına damga vuran Foo Fighters ise yılın en iyi uluslararası grubu ödülünü aldı.

One Direction grubunun en ünlü üyesi ve aynı zamanda Dunkirk filminde de rol alan Harry Styles “Sign of the Times” şarkısının klibiyle yılın en iyi klip ödülünü aldı. Geçtiğimiz yıl BRIT Ödüllerinde yılın eleştirmenleri ödülünü “Human” şarkısı ile alan Rag’n’Bone Man, yine aynı şarkıyla bu yılın en iyi single ödülüne layık görüldü.

Yılın en iyi uluslararası şarkıcı ödülünü erkeklerde Kendrick Lemar alırken, kadınlarda ise bu ödülü, Alicia Keys, Taylor Swift, Pink ve Bjork gibi dünyanın en tanınmış şarkıcılarını geride bırakan, henüz 21 yaşındaki Yeni Zellandalı şarkıcı Lorde kazandı. Yılın eleştirmenleri ödülü de 20 yaşındaki soul müzik şarkıcısı Jorja Smith’e gitti.

Kazanmış Gibi Gözüküp Kaybeden İsim: Ed Sheeran

BRIT Ödülleri 2018’in kuşkusuz en büyük hayal kırıklığını Ed Sheeran yaşadı. “÷” albümünün yapımcısı Steve Mac yılın en iyi prodüktörü ödülünü alırken, Ed Sheeran toplamda 5 dalda aday gösterilmesine rağmen, her ne kadar Elton John ve Ronnie Wood gibi efsanelerin elinden alsa da sadece yılın küresel başarı ödülünü alabildi ki bu Sheeran için sadece bir teselli ödülü olmaktan ileriye gidemedi.