BU ARADA, HANGİNİZ SYD ?

Yıllar geçse de rock müzik dünyasına bir kelebek etkisinden daha çok, deneysel tarzıyla büyük bir değişim getiren Pink Floyd kurucusu Syd Barrett 2006 yılında ölmeseydi 6 Ocak günü 72 yaşını dolduracaktı. Sadece üç sene çalıştığı Pink Floyd’un ilk fişeğini ateşleyen Syd Barrett, bu süre içerisinde grubun ilk şarkısı “ Arnold Layne” ve ilk albümleri “ The Piper At The Gates Of Dawn” içerisindeki neredeyse tüm şarkıların söz ve bestesini yapmıştır.

Pink Floyd Zamanları

Pink Floyd grubunun bir yıl sonra yayınlanan ikinci albümü “A Saucerful Of Secrets” kayıtları sırasında Syd Barrett’ın madde bağımlılığı ve dolayısıyla artan mental bozuklulukları nedeniyle, yavaş yavaş gruptan da kopması, Pink Floyd’un bu albümü David Gilmour’un da katılımıyla beş kişi olarak tamamlanmasına neden olmuştur. Bu albüm ayrıca Syd Barrett ve Pink Floyd arasındaki son müzikal ilişki olmuştur. Hem Syd Barrett’ın kendini gruptan soyutlaması hem de yapımcılar tarafından artan baskılar dolayısıyla Barrett gruptan ayrılmak zorunda bırakılmıştır. Bundan sonraki bir kaç yıl da aynı zamanda hem liderini hem de şarkıları yaratan ismini kaybeden Pink Floyd için Roger Waters sazı elini alana kadar kısa bir fetret dönemi olmuştur.

Solo Kariyeri

Pink Floyd sonrası Barrett, “The Madcap Laughs” ve “Barrett” isimli iki stüdyo albümü çıkarmıştır. Fakat bu iki solo albüm de (Aslında Barrett’ın beklemediği) beklenen ilgiyi görmemiştir. İşin enteresan tarafı ise, bu iki albümde de Barrett’ın eski dostları, David Gilmour, Roger Waters ve Rick Wright kendisine, albümlerin yapımcılık tarafında yardımcı olmuşlardır. Her ne kadar 1972 yılında Barrett müziği bıraktığını açıklasa da, yoluna efsane grup olma basamaklarını bir bir çıkan Pink Floyd elemanları Barrett ile olan duygusal bağlarını henüz koparamayacaktır.

Liderlerini Unutmadılar

Pink Floyd önce kendilerini rock müziğinin zirvesine çıkaran “The Dark Side Of The Moon” albümünde, “Brain Damage” adlı şarkıyla “Deli” Barrett’a ilk atıflarını yaptılar, fakat yine de kendilerini zirveye taşınmalarında startı veren eski liderlerine karşı hala burukluk hissediyorlardı. Bu nedenle grup, “Wish You Were Here” albümünde aynı isimli şarkı haricinde, “Shine On You Crazy Diamond” ve “Have A Cigar” şarkılarında tamamiyle Syd Barrett’a adayarak, hatta kendisini ne kadar özlediklerini ve tekrar birlikte çalışma arzularını çok net dile getirmişlerdir. Bu albüm sırasında kendilerini ziyaret eden Barrett’ı gören grup elemanları, saçları kazıtılmış, kaşlarını aldırmış ve cam gibi boş bakışlarla gördükleri eski dostlarının bu hali karşısında şok olmuşlardı.

2006 yılında, pankreas kanseri nedeniyle hayatını kaybeden Syd Barrett hakkında David Gilmour; “Onun müzik kariyeri o kadar kısa ama dokunaklıydı ki ki, kendisi bile ne kadar insana dokunduğunu bilemezdi” diyerek son yolculuğuna uğurlamıştır.