ADIMI BİLİYORSUNUZ!: CHRIS CORNELL

18 Mayıs 2017 tarihi Rock müzik dünyası için en hüzünlü günlerden biri oldu. Soundgraden, Audioslave ve Temple of the Dog gibi tarihe altın harflerle adını yazdıran grupların vokalisti ve lideri Chris Cornell, kendini asarak intihar etti. Bizler de bu rock yıldızının, ölümünün birinci yıl dönümünde hayatı ile ilgili kısa notlarla kendisini anıyoruz.

– 20 Temmuz 1964 yılında Seattle’da İrlandalı katolik bir eczacı olan Ed Boyle ve muhasebeci Karen Cornell’ın oğlu, Christopher John Boyle ismiyle dünyaya gelmiştir.

– Peter ve Patrick adında iki büyük kardeşi ve Katy, Suzy ve Maggie adlarında 3 küçük kız kardeşi vardır. Peter, Katy ve Suzie, 90’larda Inflatble Soule adlı grupta çalışmışlardır. Peter ayrıca, New York çıkışlı Black Marlet Radio grubunun lideridir ve 2014 yılında Champion isimli bir solo albüm de çıkarmıştır. Katy de bir Seattle çıkışlı In the Cold adlı grubun vokalistidir.

– Chris Cornell dokuz yaşındayken, komşularının bodrum katına atılmış Beatles albümlerini bulmuş ve iki sene boyunca durmadan bunları dinlemiştir.

– Ergenlik döneminde derin bir bunalım içinde olan Chris Cornell, yalnızlığı seviyordu ve okuldan atılıp evinden de ayrılma noktasına gelmişti.

– Müzisyenlikten önce, deniz ürünleri toptancılığı ve Ray’s Boathouse adlı bir restoranda aşçı yardımcılığı yapmıştır.

– 1980’lerin başında tanıştığı basçı Hiro Yamomoto ile The Shemps grubunu kurdular ve Thayil’i de bu gruba dahil ettiler.

– 1984 yılında Yamomoto ve Thayil’le birlikte Soundgarden grubunu kurdular; ilk başlarda hem vokal hem de davul çalan Cornell daha sonra davulcu Scott Sundquist’in gruba dahil olmasıyla birlikte sadece vokallere konsantre olmaya başladı. Daha sonra Skin Yard grubunun davulcusu Matt Cameron,Sundquist’İn yerine dahil oldu ve grubun kalıcı davulcusu oldu.

– Arkadaşı Jeff Buckley’e adadığı “Wave Goodbye” isimli şarkının da bulunduğu ilk solo albümü Euphoria Morning albümü, 1999 yılının Eylül ayında yayınlandı

– Chris Cornell’in şarkıları, “Black Hole Sun” da olduğu gibi sabit bir akor dizilişine ve diyatonik bir dizime sahip olmuyordu. Açık akorlar ve ani nota değişimleriyle belirli melodi gruplarıyla sıçramaları da Cornell’in şarkılarının en büyük özellikleridir.

– 1990 yılında evlendiği Alice in Chains grubunun menajeri Susan Silver ile 2000 yılında doğan Lillian adında bir kız çocukları bulunmaktadır. 2004 yılında boşanan çiftin uzun süren davaları neticesinde 2008 yılında Cornell 15 gitardan oluşan koleksiyonunu eski eşinden ancak alabilmişti.

– 2004 yılında ise, Yunan asıllı Amerikalı yazar Vicky Karayiannis ile evlendi. Çiftin 20014 yılında doğan Toni ve 2006 yılında doğan Christopher Nicholas isimli iki çocuğu oldu. Eşinin de etkisiyle Cornell ayrıca Yunan Ortodoks Kilisesine üye olmuştur.

– Chris Cornell’a bağımlılıklarıyla nasıl başa çıktığı sorulduğunda şu yanıtı vermiştir: “Ayık olmanın daha iyi olduğunu anlamam çok uzun bir zaman aldı. Rehabilitasyon gerçekten işe yaradı, beni depresyonun ağırlığından kurtardı ve uyuşturucu kullanıp kullanmama noktasın artık biliyorsunuz ki en dibe doğru batıp korkunç bir şekilde ölümünüze neden olacak bir şey olduğunu anlıyorsunuz”

– 2011 yılında Soundgarden’ın yeniden birleşmesiyle ilgili de şu enteresan cevabı vermiştir: “ En büyük fark alkol yokluğuydu. Bunun hakkında hiç konuşmadık bile. Ne bir Jack Daniels şişesi ne de bira şişeleri etraftaydı. Hiç konuşmadık. Sadece yoktu”

– Chris Cornell 18 Mayıs 2017 tarihinde, 52 yaşında, Detroit’de çıktığı konserden çok kısa bir süre sonra kendini asarak intihar etmiştir.