74 YAŞINDA BİR DEV: DAVID GILMOUR

Rock müziğinin yaşayan efsanesi David Gilmour 6 Mart günü 74. Doğum gününü kutluyor. Syd Barrett’ın kötüye giden durumu nedeniyle gruba davet edilen Gilmour, 50 yılın ardından Pink Floyd grubunun en önemli figürü olmayı başardı. Bizler de bu efsanenin doğum gününü, kendisi hakkında bir yazı ile kutlamak istedik.

Çocukluğu ve İlk Gitarı

David Gilmour, 6 Mart 1946 günü İngitere’nin Cambridge kentinde dünyaya geldi. Babası Douglas, Cmabridge Üniversitesi zooloji bölümünde kıdemli öğretim üyesi; annesi Sylvia’nın asıl mesleği öğretmenlik olmasına rapmen BBC’de film editörlüğü yapıyordu.

11 yaşındayken Perse İlkokulu’na yazılan Gilmour, burada ileride Pink Floyd’un ilk lideri olacak olan Syd  Barrett ile tanıştı. Bir komşusundan aldığı gitarı Bob Seeger plakları ve akor kitapları sayesinde çalmaya başladı. O gitarı hiçbir zaman komşusuna geri vermedi. 1962 yılında Cambridge Üniversitesi modern dil bölümüne girdi fakat bitirememesine rağmen akıcı şekilde Fransızca konuşmayı öğrendi.

Pink Floyd ve Waters Hegamonyası

Syd Barett’ın uyuşturucu problemleri had safhaya ulaşınca grubun diğer elemanları çareyi David Gilmour’u gruba davet etmekte buldu. Bu hayatları boyunca aldıkları en iyi karar oldu ve grubun tüm albümleri rock listelerini her defasında sallamayı başardı. Animals, Wish You Were Here ve The Darkside of The Moon ile zirve yapan grup The Wall albümüyle adeta rock müzik tarihini yeniden yazdılar.

Roger Waters bu yükselişin en büyük payını kendine çıkarırken, destek alamadığı gerekçesiyle klavyeci Richard Wright’ı gruptan uzaklaştırıp daha sonra kendi de gruptan çıkıp Pink Floyd ismini emekliye ayırdığını açıkladı. Ama David Gilmour ve Nick Mason tüm hayatlarını verdikleri grup için savaştılar ve Waters olmadan yollarına devam ettiler.

Solo Kariyeri ve Özel Hayatı

1978 yılında kendi adıyla ilk solo albümü çıkaran David Gilmour, beklediği ilgiyi pek göremese de, 1984 yılında About Face albümünde, Waters ile olan çatışmlarını net bir dille şarkılarına dökmüş ve Division Bell’in temellerini atmıştır. 2006 yılında çıkardığı On An Island albümü ile solo kariyerinin zirvesine çıkan Gilmour son olarak 2015 yılında Rattle That Rock ile son noktayı koydu.

Haziran 1975’de model Virginia Hasenbein ile evlenen Gilmour’ın bu evlilikten Alice, Clare, Sara, and Mathew isimlerinde 4 çocuğu oldu. 1990 yılında biten bu evlilikten sonra Gilmour, daha sonra hem Pink Floyd hem de solo albümlerindeki birçok önemli sözlerin yazarı olacak olan gazeteci Poly Samson ile 1994 Temmuz’unda evlendi. Bu evliliğinden de, evlatlık Charlie ve Joe, Gabriel, and Romany olmak üzere yine 4 çocuk sahibi oldu.