39. İSTANBUL MARATONU

1979 senesinde, 60 kadar Alman turistin katkılarıyla, zorluklar içerisinde başlayan ve 2013 senesine kadar “Avrasya Maratonu” adıyla koşulan İstanbul Maraonu’nun 39.su 12 Kasım Pazar günü, 1.köprü üzerinde Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na geçişle start alacak.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği IAAF tarafından 2011 yılından bu yana “Altın Kategori” yarışlarından biri olarak koşulan İstanbul Maratonu’na bu yıl da, New York, Boston, Paris, Berlin ve Londra’da olduğu gibi, bir çok elit atletin katılacağını söyleyebiliriz.

Kategoriler, Parkur ve Ödüller

42km, 15km, 10km ve halk koşusu ana kategorilerinde koşulacak yarışta, sabah saat 09:00’dan itibaren, ilk olarak 42km yarışmacıları olmak üzere 15’er dakika arayla 15km, 10km, ve halk koşusu yarışmacıları start alacaklar.

42km koşucuları, köprü üzerindeki başlangıçtan sonra, Beşiktaş üzerinden Sultanahmet’e buradan da Ataköy’e doğru 25km gidiş yolunu tamamlayacaklar ve tekrar Sultanhmet’te bulunan bitiş noktasını geçtiklerinde bu zorlu yarış tamamlanmış olacak.

15km yarışmacıları Yenikapı’da, 10 km yarışmacıları Eminönü’de ve halk koşusu kategorisindeki yarışmacılar da Dolmabahçe Sarayı önündeki bitiş noktalarında yarışı tamamlayacaklar.

İstanbul Maratonu’nun ana kategorisi olan 42km yarışında birinci olacak kadın ve erkek sporculara 50.000 $ para ödülü verilecek. İstanbul Maratonu’nda, çeşitli yaş ve uzunluk kategorilerinde derece alan sporculara toplamda yaklaşık 350.000 $ ödül dağıtılacak.

Favori İsimler

Halk koşusuna 100.000 kişinin üstünde katılarak bir rekor kırılması beklenen İstanbul Maratonu’nun 42km kadınlar kategorisinde en büyük favori olarak, bu yıl Paris Maratonu’nu ikinci sırada tamamlayan Kenyalı atlet Agnes Jeruto Barsosio gösteriliyor. 1982 yılı doğumlu atletin en yakın rakipleri arasında, yine Kenyalı atlet ve 2016 Paris Maratonu şampiyonu Visiline Jepkesho ile Etiyopyalı atletler Letebrhan Haylay ve 2015 Paris Maratonu şampiyonu Meseret Mengistu olacak.

İstanbul Maratonu erkekler 42 yarışlarında ise, bu yıl Nisan ayında koşulan Paris Maratonu şampiyonu Kenyalı atlet Paul Lonyangata, açık ara favori olarak gösteriliyor. 1990 yılı doğumlu atletin en yakın rakipleri arasında ise, Kenyalı atletler Jacob Kendagor ve Ezekiel Kemboi Omullo ile Etiyopyalı atlet Bazu Worku olacaklar.

Uyanık Rambo!

2008 yılında koşulan İstanbul Maratonu’nda, Rambo lakaplı Fenerbahçe amigosu Okan Güler 40-44 yaş kategorisinde, en yakın rakibine yaklaşık 10 dakika fark atarak finişi önde geçmiş fakat Ataköy’deki dönüş parkuru yerine yolun karşı tarafına geçerek Yenikapı’dan bitiş noktasına kestirmeden geldiği tespit edilmişti. Tabi ki Rambo’nun birincilik ödülü de kendisini uzun aramalar sonrası elinden alınmıştı.