29.AKBANK CAZ FESTİVALİ

Bu yıl 29. kez dinleyicilerle buluşacak olan Akbank Caz Festivali, 17-27 Ekim tarihleri arasında; 11 gün boyunca, 130 yerli ve yabancı sanatçı 36 farklı mekanda,  Ustalara Saygı, Avrupa’dan Caz, Cazda İngiliz Çıkartması, Civardakiler, Festivale Özel, Caz ve Ötesi, Caz Odada ve Caz Saati, Liselerde Caz, Kampüste Caz, ve Atölyeler isimleriyle 11 tema ile katılımcılarla buluşacak.

29. Akbank Caz Festivalinde Kimler Sahne Alacak?

29. Akbank Caz Festivali’nde bu yıl; Art Ensemble of Chicago, Charles Lloyd Sky Trio feat., Gerald Clayton ve Marvin Sewell, The James Carter Organ Trio, Jakob Bro Trio, Louis Sclavis Quartet, Sarah McCoy, Alfa Mist, Bugge Wesseltoft & Erkan Oğur & Friends, Yonathan Avishai Trio, Mats Eilertsen Trio, KOKOROKO, Maisha, NES, Vaudou Game gibi farklı ülkelerden birçok sanatçının yanı sıra Türkiye’den Kerem Görsev Trio, Zuhal Olcay feat. Güvenç Dağüstün, İmer Demirer, Ali Perret, Aydın Esen ve Can Kozlu, Bora Uzer Group, Bebop Project, B’r Şeyler Eks’k, Standards & Selen Beytekin, Serhan Erkol Kerem Türkaydın gibi ülkemizden isimler de sahne alacaklar.

ECM Records 50. Yılını Kutluyor

Avrupa’nın en prestijli caz festivallerinden biri konumunda olan Akbank Caz Festivali, bu sonbaharda caz dünyasının saygın plak şirketlerinden ECM Records’a özel bir ayırıyor. 2019 yılında 50. yılını kutlayan ve 1969 yılından günümüze 1600’ün üzerinde albümü müzikseverle buluşturan plak şirketi, bu yıl festival kapsamında farklı jenerasyonlardan sanatçıların katılımı ile caz severlerin kulağına şölen sunacaklar

ECM imzasını festivale atacak isimler arasında 50. yılını kutlayan Art Ensemble of Chicago, Louis Sclavis Quartet, Mats Eilertsen Trio, Yonathan Avishai Trio, Jakob Bro Trio feat. Joey Baron, Thomas Morgan ve uzun yıllar ECM çatısı altında çalışmış olan Charles Lloyd Sky Trio gibi değişik jenerasyondan isimler bulunuyor.

Gençler Unutulmadı

Lise çağındaki gençlere caz müziğini tanıtma ve sevdirme amacıyla bu yıl sekizincisi düzenlenen “Liselerde Caz Atölyeleri” kapsamında 10 lisede gençler, Türkçe pop ve rock parçalarının caz uyarlamalarıyla büyük beğeni toplayan Yavuz Akyazıcı Project ile bir araya gelerek caz müziğinin kendi kitlelerine de ulaşmasını ve sevilmesini sağlayacak.

Akbank Caz Festivali’nin gençlere yönelik bir diğer etkinliği ise Kampüste Caz olacak. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Adana Çukurova Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi’nde, cazın önde gelen davulcularından Ediz Hafızoğlu’nu “Nazdrave” projesi ile üniversiteli gençler beğenisine sunulacak.