2019 AMERİKAN MÜZİK ÖDÜLLERİNE YİNE TAYLOR SWIFT DAMGASI

47’inci kez düzenlenen 2019 Amerikan Müzik Ödülleri (AMA) 24 Kasım Pazar günü Los Angeles California’daki Microsoft Theatre’daki gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Taylor Swift aldığı altı ödülle geceye damga vururken, toplamda 29 ödülle Amerikan Müzik Ödülleri’nin rekorunu da ileriye taşımış oldu.

Taylor Swift ve BTS

Ödül kazananların, dinleyicilerin oylarıyla belirlendiği Amerikan Müzik Ödüllerinde, geceye damga vuran isim, geçtiğimiz yıl olduğu gibi Taylor Swift oldu. “Yılın Sanatçısı” ödülünün yanı sıra, “Yılın En iyi Kadın Pop/Rock Sanatçısı”, “Yılın En İyi Albümü”, “Yılın En İyi Klibi” de dahil olmak üzere 6 ödülü kazandı.

2013 yılında kurulan Güney Koreli erkek grubu BTS ise, “Yılın Turnesi”, “Yılın En İyi Sosyal Sanatçısı” ve Pop/Rock kategorisinde “Yılın En İyi Grubu” olmak üzere 3 ödül toplayarak dikkat çektiler.

Diğer Ödül Alanlar Kimler?

Henüz 18 yaşındaki şarkıcı Billie Eilish “Yılın En İyi Yeni Sanatçısı” ve “Yılın En İyi Alternatif Rock Sanatçısı” ödüllerini alırken, Kanadalı Shawn Mendes ve Küba-Amerikalı Camila Cabello’nun birlikte seslendirdikleri “Senorita” şarkısı “Yılın En iyi İşbirliği” ödülünü kazandı.

“Bohenmian Rapsody” beklenildiği gibi en iyi film müziği ödülünü alırken, Halsey “Without Me” şarkısıyla Pop/Rock kategorisinde “Yılın En İyi Şarkısı” ödülünün sahibi oldu. Aynı Kategoride “Yılın EN İyi Erkek Sanatçısı” ödülü ise Khalid’e gitti.

Geçtiğimiz yaz aylarına damga vuran “Old Town Road” şarkısı ile Lil Nas X, Rap/Hip Hop dalında en iyi şarkı, aynı kategoride Cardi B en iyi kadın sanatçı ve Post Malone da en iyi erkek sanatçı ödüllerini aldılar. Bruno Mars ve Beyonce Soul/R&B kategorisinde en iyi sanatçı ödüllerini paylaşırken, “Elektronik Dans Müziği” ödülünü Marshmellow kazanmayı başardı. Gecenin hayal kırıklığını ise, 6 ödüle aday gösterilip hiç bir ödül alamayan Ariane Grande yaşadı.

Ödüllerde Kimler Sanhe Aldı?

Green Day, Shania Twain ve Toni Braxton gibi eski isimler seyircileri coşturan önde gelen isimler oldular. Ödül avcısı Taylor Swift’in yanı sıra, Selena Gomez, Halsey, Billie Eilish, Post Malone da, hem ödül hem sahne alan bazı isimler oldular. Geçtiğimiz yılın ödüllerinde boy gösteren Camila cebello ve Dua Lipa da sahne alırken, son yılların en popüler şarkısı “Tik Tok” ile Kesha da büyük ilgi gördü.