NEIL PEART (1952 – 2020)

Rock müzik dünyasının efsanevi gruplarından Rush grubunun efsanevi davulcusu ve söz yazarı Neil Peart, yaklaşık 3 yıldır mücadele ettiği beyin kanseri hastalığına yenik düştü ve 7 Ocak Salı günü hayata gözlerini yumdu. 1974 yılında grubun kurucu üyelerinden John Rutsey’den bayrağı devralan Peart, yaşadığı 67 yılın 40’ını Rush’a adamıştı.

Kanada, İngiltere ve Kanada

1952 yılında Kanada’nın Ontario eyaletinde dünyaya gelen Neil Peart, 14.yaş gününde ailesi tarafından hediye edilen davul setiyle aslında kariyerine de başlamış oldu. Ontario’da bir kaç yerel grupla çalıştıktan sonra 18 yaşında Londra’ya gelip profesyonel bir müzisyen olmak ister. Fakat burada işler pek yolunda gitmez ve yaklaşık 2 yıl sonra Kanada’ya geri döner.
Peart 1974 yılında Rush grubunun davulcu ilanını görür ve seçmelerin çok da iyi geçmemesine rağmen, Geddy Lee ve Alex Lifeson tarafından beğenilir ve 29 Temmuz’da resmen Rush grubuna katılır. Kısa bir süre sonra grubun ana söz yazarı da olan Peart, “Limelight”, “Tom Sawyer”, “Closer To The Heart”,“Fly By Night” ve “New World Man” gibi, özellikle 80’li yıllara damga vuracak şarkıları yazmış ve Rush’ın milyonlarca albüm, sayısız kapalı gişe turneleri yapması ve Rock müzik tarihinin en büyük gruplarından biri olmasını sağlamıştır.

Ayrılık, Rush ve Ayrılık

10 Ağustos 1997 tarihinde Neil Peart ilk aile trajedisini yaşadı ve o zamanki tek çocuğu olan kızı Selena Taylor, okuluna giderken bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Sadece 5 ay sonra ise, 23 yıldır birlikte yaşadığı ve Selana’nın annesi olan kadın Jacqueline Taylor, kansere yakalandı ve bir 5 ay içinde de hastalığına yenik düştü. Bu ölümlerin ardından Peart emekliliğini açıkladı ve Kuzey ve Orta Amerika’yı motoruyla boydan boya dolaşıp yaklaşık 88,000 km yol yaptı.
Bu yolculuklarını sözlere dökme isteği ve 2000 yılında evlendiği fotoğrafçı Carrie Nuttall’ın da etkisiyle 2001 yılında tekrar Rush’a geri döner. 2010 yılında Amerika vatandaşlığı aldı ve Aralık 2015 tarihine kadar grupta çalmaya devam etti. Modern Drummer dergisi okurları tarafından 6 kez 80’lerde olmak üzere toplam 8 kez en iyi rock davulcusu seçilen Peart ayrıca 1983 yılında aynı derginin Onur Ödülü’nün de sahibi olmuştur.